Plānotais nolietojums - slikti vai labi?

Šitas video man lika saprast to, ka, ja mēs gribam atrisināt kādu problēmu, tad viņa ir jārisina iznīcinot tās problēmas pašu sākumu…

Un deam, patērētāju ekonomika ir drakoniska…

1 Like

Yeah, tāpēc es vienmēr cenšos pirkt kvalitatīvas lietas, kas man kalpos pēc iespējas ilgāku laiku. Ar apaviem gan tas vairs īsti nespīd; ja nepērk tādus ādas apavus, kādi bija pašā sākumā demonstrēti kā atjaunoti, tad pa lielam visam ir uzlīmētas zoles, kuras relatīvi ātri atlīmējas vai nodilst, un nav remontējamas, jo, atšķirībā no vecajiem apaviem, kuriem varēja pienaglot vai piešūt jaunus papēžus/zoli, mūsdienu apaviem tādas opcijas jau sen vairs nav…
Piemēram, nopirku pirms kādiem gadiem pieciem Ecco apavus, pastaigāju gadus divus, un vienā jaukā dienā pavisam nejauši pamanīju, ka papēži tādi kā sadalījušies pa atomiem, burtiski iedobe papēdī, tā, it kā tur būtu izdrupusi gumija. Es tos apavus nekad nevilku nekādos “ekstrēmos” apstākļos, tam man ir citi apavi, tā kā man nav ne mazākās nojausmas, kā tas varēja notikt, bet faktiski apavi kļuva nelietojami. Pēc tam gan nopirku gandrīz identiskus un tie man kalpo joprojām, pagaidām bez defektiem, lai gan es tos tagad nēsāju krietni retāk, jo strādāju no mājām. Vispār pirms gadiem 10 man ļoti patika Ecco apavu dizains, bet tagad tiem visiem ir oversized gumijas zoles, bieži kontrastainā krāsā, salīdzinot ar virspusi, un man tas riebjas. Izvēlējušies kaut kādu stulbu modi klasiska stila vietā, un visu sapisuši.

1 Like

Plānotais nolietojums ir visai interesanta tēma, jo tā ir niasnēta. Pa savam ir gan patērētājam labais, gan sliktais plānotais nolietojums. Šī galīgi nav vienkrāsaina tēma.

Mēs gribam saņemt jaunāku un labāku tehnoloģiju produktos. Teiksim, kā vienkārš piemērs, medicīnā - ja no jaunās iekārtas mirst mazāk cilvēku nekā vecās - viss ir super dod tik vairāk plānoto nolietojumu. Mūsu mantiņās tas nav tik acīmredzami, taču mēs arī pa lielam gribam lai tur notiktu uzlabojumi. Man ir gan mantas, kuras es vēlētos lai kalpo mūžīgi, gan mantas, kuras es cerētu nākotnē atjaunot uz ko spicāku un jaunāku.

Tam gan ir sliktā puse, kurā kompānija mēģina izspiest līdz pēdējam centam no patērētāja. No patērētāju puses, tie grib mantiņas pēc iespējas lētāk, kas arī pa savam ražotājiem liek griest stūrus.
Visvairāk mēs šausminamies par pašiem negatīvākajiem gadījumiem, kuros kompānijas ļoti mākslīgi un uzspiesti rada plānotu un nelabojumu nolietojumu.

Situācija pa lielam var izlabot tikai izglītojot patērētāju. Kad mūsu vecās mātes sāks pirkt tikai tehniku kas kalpo ilgi un to remontēt, tirgus tiešām būs izmainījies.

1 Like

Par šo runājot, neviens nenomirtu, ja tehnoloģiju progress būtu lēnāks, bet tehnoloģijas pašas noslīpētākas. Diemžēl cilvēku alkatība dara savu, un vajag izspiest max piķi vakar…

Par softu - ja programmētājiem kāds atvēlētu laiku optimizēt, tad ne tuvu tik bieži neprasītos apgreidot uz jauniem telefoniem/laptopiem utt., bet te atkal tā pati alkatība ieliek kloķi.

2 Likes

Spēļu konsoļu tirgus lielā mērā tā strādā, ir tirgus nišas, kur katru gadu netiek izlaists jauns produkts.

Konsuļu tirgū pats pa sevi arī var atrast ko kritizēt.

It kā patērētājs nebūtu alkatīgs, tā alkatība arī spēlē lomu. :D Abi labi.

1 Like

Bet tur tas prikols ka saremontēt nevar. Vainu tur ir kaut kādas jobanas skrūves ko nevar atskrūvēt, vainu viss ir salīmēts un iztaisīts bet idejas to atkal izjaukt

Tajā piemērā es domāju, ka patērētājiem būtu jāsāk vērtēt un maksāt par to cik viegli ir labojama manta. Nevis maģiskā kārtā tavas šī brīža iekārtas kļūs salabojams ar vienu krustveida skrūvgriezi. :D Brīvā tirgū tev pašam jāsāk piķot par savām morālajām vērtībām.

Man vispār tagad uz sitienu ir grūti iedomāties ko precīzi nevar salabot. Lielākoties problēma jau ir tajā, ka tas sanāk dārgi un/vai sarežģīti. Draņķīgas, pats pa sevi, ir tās kompānijas kas speciāli traucē cilvēkiem labot ierīces un atsakās pārdot detaļas, kas to visu padara sarežģītāku. Teiksim, Apple, remonts.

1 Like

Svarīgi ir arī definēt ko nozīmē “salabot”. Nestrādājošu datoru var salabot gan nomainot barošanas bloku, gan arī nomainot nestrādājošo kondensatoru barošanas blokā.
Nesen sev iegādājos printeri un es biju pārsteigts par tā tintes detaļu. Tā ir vesela, grāmatas izmēra, plastmasas komponente, ko vajag ievietot printerī paredzētajā vietā. Man joprojām nav skaidrs, kāpēc tā komponente nevarēja būt tik vien kā burciņa ar tinti ko vajag ieskrūvēt savā vietā. Tāpēc, manuprāt, te parādās nākamais moments ar komponenšu labošanu/maiņu - vai tās jau apzināti netiek veidotas maksimāli lielas un dārgas, kaut arī faktiski bojātā komponente ir neliela.

1 Like

Uj, printeri tas vispār ir cits stāsts. Tur viss biznesa modelis griežas ap kartridžu pārdošanu, kur ir īstā pievienotā vērtība. Neatceros vai printeri tika pārdoti zem pašizmaksas vai nē, bet nu šā vai tā tie tiek pārdoti ļoti lēti ar aprēķinu, ka kompānija pelnīs uz jaunu tintes kartridžu rēķina.

2 Likes

Par printeriem tajā video arī tika runāts, debīla situācija, it īpaši tāpēc, ka starp diviem printeru modeļiem nekas nav compatible, izņemot papīru, bet štampē katru gadu entos modeļus. Absolutely disgusting.

Vai bija reāla nepieciešamība, vai arī vnk kkā nepadomāji, ka moš var iztikt bez?

Fuck plānotais nolietojums, to jau car industry pierādijusi.

Miglaini atceros, ka savulaik amerikāņu valdība piepresēja auto ražotājus, lai veicinātu mašīnu remonta tiesības. Neatceros tik par ko toreiz gāja runa. Par remonta pamācību materiāla publikāciju, shēmām vai iespēju citiem ražotājiem ražot detaļu analogus.

Nez kā tagad ir, bet Teslu riktīgi kritizēja par negribu atļaut neatkarīgu remontu. Varbūt nav tik traki kā ar Apple, taču bija viss jūtami sliktāk nekā ar vecajiem auto ražotājiem.

Šis daļēji par plānotā nolietojuma tēmu. Fair Phone it kā mēģina būt ilgtspējīgs un morālāks. Cits jautājums vai mēs esam gatavi gatavi upurim cenā un veiktspējā, ko prasīs šāda tipa telefoni.

Viens ārzemju kolēģis lieto vecāku Fair Phone modeli, it kā viss apmierina.

Esmu gatavs upurēt, labak ejoš phone nekā speed.

1 Like

Es tev pat tā ar pārliecību nepateikšu vai tas būs labāk ejošs telefons. Tas varētu būt ilgāk ejošs telefons ar iespēju nopirkt rezerves detaļas. Man likās interesanti, ka viņi ir spiesti izmantot industriālām ierīcēm paredzēt procesoru, jo tam ir ilgāks atbalsts no ražotāja nekā tiem kas paredzēti telefoniem.

That’s very important though.

Iemetu aci viņu mājaslapā jaunākais telefons maksā 700 EUR, taču tam ir 5 gadu garantija un 5 gadu garantēti android atjauninājumi. Īstenībā šis telefons varētu pat atmaksāties pragmātiskam cilvēkam.

Maiņas ekrāns maksā 100 EUR + piegāde. Uz ātru roku meklējot manam telefonam maiņas ekrāna komplekts maksā 87 EUR + piegāde. Te gan ir liela atšķirība, ka Fair Phone tu šķietami bez liela čakara ar vienu skrūvgriezi pats nomainīsi savu ekrānu. Savam telefonam, ja negribu čakarēties ar līmes plēšanu nost, būs jānes tas uz kādu servisu un jāmaksā par darbu, kas beigās visdrīzāk izmaksās dārgāk par Fair Phone.

Hm, nav nemaz viss tik traki, ja vēlies būt ilgtspējīgs. Teorētiski telefonu vari nopirkt, arī pēc idejas eksistē modulārie portatīvie. Vienīgais tev pa priekšu būs jāmaksā vairāk un tu varbūt nelietosi pašu spicāko tehnoloģiju.

1 Like
1 Like

Vakar pirms miega noskatījos Tehnology Connections video par kvēldiega spuldzēm, kas tika pieminēts arī tajā pirmajā video ko iemeta @5umm3r. Riktīgi labs, kā lielākā daļa tā čaļa video. Viņš te runā par to kā strādā kvēldiega spuldzes un plānotā nolietojuma niansēm to sakarā. Kādēļ tas varētu būt visai naivs un sensacionāls skatījums kliegt, ka kompānijas sazvērējās un speciāli padarīja spuldzes draņķīgas.

2 Likes