Papildināta realitāte (augmented reality) uzvara vai izgāšanas?

Ja neesat lasījuši iepriekšējo Topic par virtuālo realitati, rekomendēju izlasīt, jo šīs raksts ir loģisks turpinajums iepriekšējam rakstam un te ir daudz atsauces uz informāciju, kuru minēju iepriekšējā rakstā.

Papildināta realitāte ir sapnis, kuru cilvēki velās realizēt jau neskaitāmus gadus. Pavisam nesen Google ir mēģinājis realizēt ko tādu, bet dēļ masu mēdiju naida un iekšējas nestabilitātes Google izlēma slēgt Google Glass projektu un sabiedrības cerības uz papildināto realitāri ir nozudušas un ticība šādiem projektiem izmirst kopā, jo, ja Google nespēja, tad neviens nespēs. Šodien es mēģināšu iestāstīt un ka essejas veida argumentēt, kāpēc AR ir tiesības uz pastāvēšanu.

Kā jau atceraties no iepriekšēja raksta, VR nespēj pildīt funkciju, kuru patērētajs, jeb gala lietotājs vēlās redzēt. Lietotājs nevar atrasties nekustīgā pozā un paralēli pārvietoties lielajā pasaulē, neturot rokā gamepadu vai kādu citu ievades ierīci. Summējot, tālu no pērteķa tikuši neesam un ko redzu to taustu. Toties no papildinātas realitātes šajā gadijumā mēs gaidam pasauli ar papildus objektiem, kurus vienlaicīgi spēs redzēt vairāki lietotāji un spes savstarpeji sadarboties izmantojot tikai balss komandas un rokas.
Tas ir iespejams. Mūsdienu tehnoliģijas ir izstrādājuši neirono tīklu. Aprakstīt šī funkcionala darbību šajā tēmā netaisos, bet īsumā pastāstīšu, ko tas nozīmē spēļu industrijā. (kamēr te nav “tech” vai “geek” kategorijas es neko citu arī neskaršu). Pēc būtibas mēs varam noteikt, kas ir objekt, uz kuru mēs skatamies un attēlot apstrādāt to. Neironā tīkla nākotne ir burvīgi redzama anime ar nosaukumu “Eden of the East”.
Iedomāsimies standarta MMORPG spēli. Mēs sagaidam no viņas gan interesantus uzdevumus, gan iespēju pilnība nepildīt tos un veltīt visu savu laiku community un monstru dauzīšanai. Balstoties uz geolokācijas datiem mēs varam spawnot monstrus ārpus pilsētu centriem un konkrēti paredzētajās pēc paramētriem ģenerēt monstrus. Jūrā - ūdens monstri, mežā - vilki, lāči, bandīti. Īstajos tirdzniecības centros ģenerēt spēles veikalus un tādā garā. Vārda sakot spēle ir spējiga adoptēties balstoties uz neirono tīklu.
Nepatīk RPG, velaties pašaudīties ar brillēm, vai pat telefonu, kurā ir kamera, pēc tiem pašiem lokācijas datiem var noteikt, kura trodās spēlētajs. Google jau šodien var precīgi noteikt uz kuru pusi Jūs skataties pēc telefona vien. Šīs opcijas dod mūms to, ko nespēj pagaidām iedot nekāda RPG, sacīkšu, šaušanas vai quest spēlīte. Atverto pasauli, kura ir tiešām bezgalīga.

Īsumā sakot ar AR, kartes datiem un nerono tīklu mēs spējam veidot spēles, par kurām vel pat nespējam iedomāties. Virtualā realitāte ir aprobežota ar grafiskiem procesoriem un tranzistoru jaudu, kad AR visas operacijas var pildīt serverī un pats device tikai pilda sūtīšanas un saņemšanas/attēlošanas opcijas.

Bieži dzirdu atrunu, ka, ja Google neprot, tad neviens nepratīs. Google nav visa rirgu noteicošie un ar to kompaniju ir visai smieklīgas kuriozes. Nesen cilvēki, kas izstrāda bezpilita auto aizgaja no Google, jo tiem maksā pa daudz. Šajā instancē var sabrukt dajebkas un kompanija turās tikai un vienīgi tāpēc, ka neiegulda visu vienā aktīvā. Tajā pašā laikā Google Glass nebija pats uzticīgakais produkts un marketings nespēja mums paradit to ko vēlamies. Toties jau uz izstrades posma cilvēki sāka mēğināt izvedot savu risinājumu un veidot spēles, kuras prasīs no spēletaja tikai kameru un kompaktu datoriņu. Šobrīd AR pārņem Apple un Tims Kuks ar savu skatijumu uz dzīvi. Un mēs zinam, ka Apple viemēr cenšas domāt revolucionāri un dot spērienu standartiem.

AR ir lielāks potenciāls un mazākas vajadzības pret procesoru, ka VR. Tas spēj dot lietotājam to, ko tas vēlās. Jau ir koncepti un garavi produkti ar AR tehnoloğijam.

Ieklausīties std::programmetaja, kas +/- peta tirgu vai nē ir jūsu darīšana. Es jebkurā gadijumā gaidu no jums komentāru ar jusu viedokli par AR. Kā parasti, dalaties ar draugiem, un ja pamanat kļūdu palabojiet mani! ;)

Nu ko varu teikt īsumā, vēl pāris gadi un būs iespēja ko tiešām labu baudīt… iespējams.

Par Ābolīšiem es gan teiktu, ka viņi šobrīd, manā skatījumā - nav nekādā veidā revulucionāri. Principā viņi ieleca turpat kur visi, pēdējā revolūcija - atbrīvošanās no mini-jack - gadsimta sasniegums! Bravo! Tādā gadījumā viņeim šajā tēmā jāizmet tāds produkts, kurš tiešām ir nevis open beta versija, bet pilnvērtīga, ar tehnisko un programmas nodrošinājumu - nevis, gan jau kaut kad izstrādātāji uztaisīs. Šīnī jomā Maikiji sevi prezentē labāk, kā arī HoloLens viņi, kā manuprāt, prezentē attiecīgajai auditorijai, Google, cik atceros - savas brilles orientāja kā ierindas cilvēkam un atklāti sakot smieklīgi samērā tās prezentēja. Jā kruti, bet kāpēc to vajag - atbilde tā arī netika normāli sniegta. Kamēr Microsoft - inženieri, dizaineri, ķirurgi un citas specifiskas profesijas , kur šī štelle tiešām var noderēt. Bet jau pēc tam visas izklaides un vidusmēra patērētājs - kurš lai nopirktu ko tādu - bez pienācīga patēriņa kredīta nenopirks. Uz es domāju ka Maikiji patlaban protams uzlabo tehnoloģiju, taču vēlas arī dabūt mazāku cenu agregātam vismaz 800-2000$ apmērā. Jā pārāk liels solis, taču man grūti iedomātiec cik šāds pasākums maksātu. Taču kā veca paruna ir - pirmā pankūka vienmēr savēlusies sanāk.

Ceru, ka savas dzīves laikā šo piedzīvošu. SAO ordinal scale atstāja uz manis iespaidu