Viegls rant par Augmented reality

Principā… Pirmo reizi dzīvē izmantot augmented reality brilles piedaloties optometrijas fakultātes pētījumā.

Un jā… Kaksis, kas maksā dārgāk nekā viss kas man pieder. Varbūt te kāds kurš par to vairāk saprot var mani apgaismot, bet es nesaprotu kāpēc kaut ko tādu vajag. Virtuālā realitāte? Jā, jebkurā brīdī, to fīču es saprotu. Bet aparāts kurš tev rāda šķībus datorekrānu visās varavīksnes krāsās turklāt ne nieka nebloķē apkārtējo vidi? To es galīgi nesaprotu. Jebkurš parasts ekrāns dara to pašu funkciju un pat ievērojami labāk. Un to arī nevar izmantot, lai slaistītos darbā skatoties kā anime meitenes spēlē mainkraftu, ko visi redz kas tev notiek uz briļļu virsmas. Nerunāsim vēl par jūtību, jopcik popcik, tad tā ierīce nereaģē, lai vai kā tu ar rokām kustini no neesošo ekrānu, savukārt brīdi vēlāk tā reaģē pārāk traki un tu velns zin kur nokļūsti. Gribi tikt atpakaļ? Good look kiddo. Vismaz iedodat kur peli iespraust tajā jūsu ķiverē, lai varu kā normāls cilvēks darboties. Bet nē, tas esot arhaiski. Tas arī viss, paldies par uzmanību, esat brīvi

2 Likes

Var izmantot piemēram medicīnā, lai uzlabot precīzitāti operāciju laikā

https://avrlab.unisalento.it/

Overhyped tehnoloģija, kas uz papīra izklausās labi, bet realitātē īsti nestrādā. Varbūt noder kaut kāds super nišas industrijās, bet vēl paņems dekādes lai tiktu līdz mainstream lietojamībai.

Tāpat ar VR brillēm, cik gadi pagājuši kopš pirmā Oculus? 9? Nekas tajā industrijā nav mainījies, pāris paaudzes ar nedaudz labāku izšķirtspēju, FOV un nedaudz labākām kontrolēm. LinusTechTips tikko par to arī runāja podkāstā - visi gaidīja moore’s law tehnoloģiskos lēcienus VR/AR sfērās, bet gandrīz 10 gadu laikā nekas daudz nav mainījies.

Cukurberga Meta is doomed.

Cik es kā mirstīgais no malas skatoties varu secināt, ka tas, kas pašlaik pastāv, faktiski ir izmantojams noteiktās nišās. Protams, gaidīt pēkšņu lēcienu ir mulķīgi. Lai arī tas pats VR, tomēr arī pa savam neparocīgs, ne visiem piemērots.

Tomēr piekrītu, ka bnoteiktās dzīves frontēs, speciālistiem savos darba pienākumos, šāda tehnoloģija vai tās ideja, var palīdzēt, asistējot, dodot norādes.

Sacukārt Meta - Fb lēnām mirst, tāpēc kompānija mēģina sevi atrast jaunā vietā. Un tas ir normāli. Protams par veidu, iespējām un citām lietām, nerunāsim. Lai gan daži statiskie pētījumi parādījuši, ka dažādu ierobežojumuc rezultātā, daudzviet cilvēki atsakās no tipisko video konferenču stila par labu virtuālajiem avatariem vai tml.

1 Like

Man liekas diezgan pašsaprotami, ka visa sāls slēpjas tajā informācijā, ko rāda tajās brillēs, un kontrolēs. Ja nav viens vai otrs, tad produkts ir nelietojams. Acīmredzot, tev patrāpījās kā minimums otrais.

Labāk pastāsti, ko tā optometrijas fakultāte tādu pētīja un kas tev tajās brillēs tika rādīts (ja nav NDA, ofc).

VR problēma ir tajā, ka daudziem gluži vienkārši vestibulārais aparāts nevelk tādu lietu. Man un diviem maniem čomiem, kuriem ir VR headseti, reizēm ātri paliek sūdīgi, reizēm kaut cik normāli var kādu laiciņu pavilkt, atkarībā no spēles. VR mini-golfs bija feini, no problems, bet Arizona Sunshine man kkā samērā ātri palika slikti.
Turpretī ir viens cits čoms, kuram vispār pofig, šams var jebko dragāt un nevems.
It kā to vestibulāro varot kačāt, bet tas vairāk jaunībā, imo. Tā kā, ja kādam būs sīkie, lieciet šamiem kāpt un griezties spēļlaukumos centrifūgā, lai kačātu vestibulāro un pēc tam varētu kapāt VR nevemjot :D

Principā… Man brillēs rādija pdf failu ar kaut kādu romānu igauniski kurš man bija japārraksta blakus esošā datorā. Un pēc tam tas viss bija jādara atkal bet nevis ar AR brillēm bet ar prosta blakus esošu monitoru. Vispār viņiem bija arī VR tests, bet tas bij foršs, minigolfu lika spēlēt

WTF? Kur prikols tekstu pārrakstīt? Viņi tur testēja AR briļļu izšķirtspēju, vai? Tas tak nav nekādīgi saistīts ar optometriju, it’s just hardware.

Labs jautājums

Man arī nevelk. Savulaik nopirku Oculus DK2 un nekad vairāk par stundu, varbūt pusotru nebiju spējīgs izvilkt. Daļēji problēma bija arī zemā izšķirtspējā un manu IPD nesupportoja gana labi - man pārāk liela galva. Bet problēmas sakne saglabājusies cauri paaudzēm.

Jā, ar laiku pierod un var izvilkt ilgāk, bet cik cilvēki būtu gatavi apzināti likt kasku galvā, kas tev piedzen sliktu dūšu? Pēc fiksa google meklējuma, izskatās, ka līdz 25% cilvēku cieš no kaut kādas VR motion sickness formas.

Reāli vienīgais pielietojums, kas man varētu noderēt, ir vairāku monitoru aizstāšana ar vienu VR headset, kas var simulēt jebkādu ekrānu daudzumu/lielumu pēc vajadzībām. Bet izšķirtspēja un ergonomika vēl īsti nav līmenī, kas man būtu pieņemams.

2 Likes

Un tam visam papildus arī nāk klāt vajadzība pēc jaudīga gaming PC, ja vēlies tiešām augstu izšķirtspēju un plašu FoV. Man tad labi, es pēc kkur nedēļas dabūšu RTX3090 un Ryzen 3900X, čoms entuziasts jau sapircies Ryzen 7XXX un RTX4090 (starp citu, MAJOR problēmas ar jauno buildu, vnk nekas nestrādā, kā vajag), pārdeva veco buildu par lētām naudām, bet tas reāli ir pa kabatai ļoti mazam geimeru procentam, kur nu vēl cilvēkam parastajam.

Ar ergonomiku ir ļoti smagi, tas vads ir absolūti garām, vai nu pinas pa kājām/rokām, vai arī kaut kādā veidā jākarina no griestiem ar bungee, bet ne visi drīkst savos dzīvokļos urbt sienās caurumus kur pagadās. Ir tāds DisplayLink XR, bet tas it kā ir pieejams tikai priekš HTC Vive, un par to ir baigi maz svaigas info, tā vien liekas, ka projekts nosprādzis: Intel’s wireless HTC Vive add-on is where VR is headed | Engadget
Plus tā manta ir fkn smaga, kas nozīmē, ka straujas galvas kustības principā ir garām :(

1 Like

Tikko YouTube piespēlēja baigi interesantu video par šo tēmu: The BEST VR Headset in the WORLD Has Me Questioning Reality - YouTube

Interesants video tādā ziņā, ka tas ir pats high end, headseti kas maksā daudzus tūkstošus eiro un viss joprojām izskatās super janky. Daudz labas idejas, it īpaši reālu objektu maskas, lai tu neesi pilnībā atdalīts no reālitātē pieejamiem rīkiem, bet implementācija ir super basic.

Varbūt ar trenētiem AI modeļiem un spēcīgākiem datoriem nākotnē varēs apstrādāt masku, lai tā labāk iekļaujas VR vidē un nav vienkāršs cutout. Pēc 10-20 gadiem maybe.

Es savās ķepās vēl neesmu dabūjis papildinātās realitātes brilles. No tā ko zinu, ideja it kā nav slikta, taču pagaidām tehnoloģija atpaliek. Esošās brilles ir ne gluži prototipa līmenī, bet nu galīgi nav masu patērētāju aparāts. Gan dārgs, gan ne super labs. Priekš lētākas cenas tam vajadzētu iziet masās un pārdoties lielā apjomā.

Ja tīri runā par konceptu, es to varētu iedomāties kā tavu šī brīža smatfonu tikai iestrādātu tavās brillēs. Gaumes jautājums vai tu vēlies redzēt savā redzes lokā Google kartes un čata ziņas, bet nu varētu būt arī interesanti.

1 Like

Diena kad man brillēm vajadzēs AdBlock instalēt ir diena, kad es samierinšos ar savu 144p redzi XD

1 Like

Šis gan izskatās labi. https://www.reddit.com/r/virtualreality/comments/y3s5z6/mkbhd_throwing_on_the_meta_quest_pro/

1 Like

Brilles tas vēl pa vieglo. Nevēlies čipu smadzenēs, kam ir iestrādātas reklāmas? xD

2 Likes

Tad tev atliek tikai cerēt, ka to neizstrādās šie divi)
imageimage

1 Like

Oh yeah. Bet komentāros par izšķirtspēju pareizi saka.

mhm