Nekustamā īpašuma pirkšana, pārdošana un īre

Uff… Ņemt kredītu tad kad ir pašas augstākās banku procentu likmes.

Tāpēc arī viņi taisa atlaides :D Iet diezgan čābīgi.

Nez kā ir uz akciju, taču aptuveni pus gadu atpakaļ Citadele man piedāvāja pašu sliktāko hipotekārā kredīta piedāvājumi tirgū. :stuck_out_tongue: Labākie piedāvājumi bija no SEB un BigBank. SEB bija gatavs dot zemāko likmi, ja pareizi atceros 1,7%. BigBank no sākuma piedāvāja 1,8% un 10% pirmā iekasa bez Altum garantijas, pēc tam liekas viņi arī nolaida likmi līdz 1,7%.

Ja tev vajag kur dzīvot, nekur tā pat neliksies. Bāzes likmes jau nav augstākas, Eiropas bankas pievienotā likme tagad ir uzšāvusies gaisā. Pat ja tu paņēmi īpašumu labajos laikos uz ilgu nomaksu, tu tā pat visdrīzāk piedzīvotu kaut kādu ekonomisko krīzi nomaksas laikā.

1 Like

Tas arī atkarīgs no tā vai tev ir fiksēta procentu likme vai mainīga. Ņemt mainīgo nav tik slikti, bet ņemt fiksēto pie šādām likmēm ir ļoti neizdevīgi. Jāpadomā arī kas notiks ar nekustamā īpašuma cenām, kad tagad daudzi gaida recesiju. Nebrīnītos ja tagad izdevīgāk būtu īrēt dzīvokli vēl uz gadu un tikai tad ņemt kredītu. Bet lai to skaidri zinātu daudz jādomā, jārēķina jāmet monēta.

Tāda sajūta ka gaidām recesiju jau 10 gadus

Tai pašā laikā fakts tāds, ka nekustamā īpašuma cenas mums vēl pagaidām nav pārējās rietumu pasaules līmenī. Cik ilgi līdz tā sērga šeit saasināsies?

Varu pastāstīt ka konkrēti Latvija ir diezgan fenomenāls gadījums, par ko arī eksperti kasa galvas.

Pārdošanas cenas mainās balstoties uz ERIBOR un vispārējo finansiālo stāvokli Eiropā, bet īres cenas nav mainījušās kopš, ja nemaldos, 2015 gada. Kā dzīvoklis centrā maksāja 400 2015.gadā, tā viņš arī maksā šobaltdien.

Nekustamo īpašumu cenas ir astronomiskas, bet neuztraucaties, viņas drīz smagi kritīs. Jaunie projekti ir diezgan liela miskaste, ar milzīgām kanalizācijas, skaņošanas un pelējuma problēmām. Investori pumpē projektos nekvalitatīvus ķīniešu trubas/vadus, kurus savieno ar dāņu/vācu produkciju, un liek kā stamp “Made in Europe”…

Attiecīgi, uzmanaties ar jaunajiem projektiem. Labāk sazinaties ar ekspertiem čomiem, jo nezināmie jums var iesmērēt kādu Bonavas namu vai Mežciema projektu…

3 Likes

Es tā gluži neteiktu. Pēdējos 10 gadus bija ļoti labvēlīga pāris % inflācija. Tikai tad, kad atnāca kovids un inflācija izauga līdz pārdesmit procentiem parādijās reāls uztraukums par recesiju.

Vairs pat nav tik atšķirīgas. Diezgan līdzvērtīgas ar ekonomiski vājākām rietumeiropas valstīm ne centrālos reģionos.

1 Like

Uz to nevar paļauties. Var arī nemainīties.

Atkarīgs no projekta. Piemēram >100’000€ 50m2 jaunā projekta dzīvoklis maskavas rajonā galīgi nav izdevīgs, bet gan jau arī ir daži labi izņēmumi, kur ,piemēram, centrā ir nosiltināts dzīvoklis ar normālu skaņas izolāciju, pazemes stāvvietu, liftu un vēl dažām foršām lietām, ko nemaz nevar dabūt 20.gs sākuma ēkās.

Paga paga, pirms kara ēkā lifts? Send me the location :D I want to see that!

PK mājām visu var dabūt gatavu, tās tomēr ir labas betona ēkas. Tur ar renovāciju nekad nevar pa kreisi nolaist, ja nu vienīgi siltumu un kanalizāciju.

Vai tad pie mums kāds dod hipotekāro kredītu ar nemainīgu likmi?

Principā, ja tu pēc īpašumu, lai tajā pats dzīvotu ilgtermiņā, tev gadu gaitā cipari šā vai tā izlīdzināsies. Kā arī nav jau tik grūti aptuveni aprēķināt, tev tikai ir jāzin procentu likme un īres cena + pārvākšanās izmaksas, ja tādas ir. Var pieņemt, ka komunālie būs aptuveni vienādi abās vietās, ja tev puslīdz sakrīt īpašums pēc izmēra. ERIBOR briesmīgi strauji nelēkās un to to vari nofiksēt uz ilgāku laiku savā līgumā ar banku.

Tas gan. Precīzi par gadiem nezinu, taču mums baigi stabili un ļoti ilgi turas īres cenas. Pandēmijas laikā pat izjutu lielu kritumu cenās.

Mans pirmais minējus būtu, ka pie mums ir daudz nekustamā īpašuma attiecībā pret cilvēku skaitu, lieli daudzumi īpašumu nav ņemti uz kredītu. Pa lielam visos īres dzīvokļos, kuros esmu dzīvojis, dzīvoklis bija ticis privatizēts kaut kādos sensenos gados, remontēts arī pasen, visi izdevumi sen kā amortizēti un īpašnieks nav vairs diži jūtīgs uz cenu.

Kādēļ tev tā šķiet? Darījumu skaita cipari sāk iet uz leju?

Numurus neatceros, bet es esmu bijis dāžas tādās. :D Pieņemu, ka viņi to dabū gatavu uz kāpņu telpas sašaurinājuma rēķina, jo tur sanāk tā, ka lifts ir pa vidu kāpnēm.

Man skaņas izolācija ir milzīga sāpe un lielākais sapnis dzīvot savā alā, kur tu pat varētu aizmirst par kaimiņiem ar viņu skaņām. :D

1 Like

Tās ir tik astronomiskas izmaksas…tad tādas gan jau ka ir tikai krutajos renovācijas projekties…

Jup. Tās ir tās mājas Centrā, kur viss pārējais jau ir izlaizīts līdz pilnīgai kārtībai. (vismaz ārēji)

1 Like

Tirgus vispār ir sašūmējies, nez kā būs pēc šīs ziemas.
Ir 2 scenāriji:
1
Padomju ēkas nav ergoekonomiskas, tās pārdos par kapeikām, pirks jaunos projektus, demand augšā, cenas turpinās augt.

2
Sāks renovēt čupu veco ēko, jo materiāli ir dārgi, jaunu ēku uzcelt ir grūti. Jaunie projekti nespēs konkurēt ar renovētajiem, cenas stabilizēsies. Papildus tam renovētās ēkās varēs vairāk investēt energoekonomikā un kvalitātē, attiecīgi dēļ viņu kvalitātes, demand būs uz renovētajām, un jaunās celtnes vienk izbālēs.

Es ticu otrajam, jo Rīgā renovācija iet uz urraa. Jaunās ēkas tiešām ir pārāk lielā kosmosā

2 Likes

Es domāju pilnīgi noteikti kaut kad Rīgu piemeklēs renovāciju vilnis, bet nu pie mums nekāda Liepāja vēl labu laiku nebūs. :D Labākajā gadījumā renovācijas kļūs populāras, sliktākajā gadījumā mājas sāks brukt un vairs nebūs variantu.

Jaunie projekti, manuprāt, ir vēl labākas vai vismaz tik pat labas betona ēkas, jo tām jāatbilst eirokodiem. Pirmskara mājām tu nezini cik labu ģeoloģisko izpēti veica projektētājs, projektējot pamatus, kādu drošības faktoru izmantoja. Nesošās konstrukcijas +/- tas pats(jo šeit nav seismiski aktīva zona), nekas tajā zinātnē baigi nav mainījies. Jumta segumam un konstrukcijai pēc teorijas vajadzētu būt labākai jaunajos projektos, bet esmu redzējis galīgi slikti uztaisītu jumtu arī JP. Fasāde abos variantos parasti ir švaka.

1 Like

Vecs remonts, bet smuks. Njaa, interesanti tas lifts ielikts :thinking:


Thanks, Captain Obvious! :rofl:

Bruh, iesaku paskatīties Mežciema projektus. Es nez ko tie ģeologi tur pīpēja, kad izdomāja celt mājas…tas ir burtiski Šreka daudzstāvene uz purva

Bruh…vanaga acss :eyes: