Mazliet par alternatīvajām diētām - ģaļēdājiem, vegāniem utt

Kā tas izpaužas?

Augos ir daudz visādas “antivielas” kā lektīni, oksalāti un vēl kāds ducis ar visādiem citiem draņķiem. Lielākā daļa cilvēku paness tās ciešami un tad ir tādi kā es, kam tolerance or ļoti maza vai nav vispār, un tas izpaužas kā visu locītavu inflamācija/artrīts, barības vada inflamācija, GERS, uztraukums, depresija, brain fog, enerģijas trūkums, hronisks bezmiegs, etc, etc.

Vienīgais, kas līdz, ir gandrīz visu augu eliminācija no uztura, kā arī 0 cukura un citu ogļhidrātu avotu likvidēšana.

Ayo WTF, all of that sounds like me! Sheeeeit…

Rietumu rūpnieciski pārstrādātais uzturs beidz cilvēkus nost. Kad no uztura izslēdz produktus ar neizrunājamām sintētiskām piedevām, paliek labāk. Augu tolerance var būt daļa no tā, bet nav teikts. Katram unikāla situācija.

Ja mans kuņģis tika galā ar lego un karstās līmes patronām( kad biju mazs) it can deal with anything

1 Like

Tev ir baigi paveicies ar kuņģi.
Mans kuņģis mani uzmeta jau 11 gadu vecumā.

Runājot no praktiskās puses. Cik dārgi tev sanāk dzīvot un ko tu pērc?

2 Likes

Tipiski pārtieku no gaļas, olām, ghee sviesta. Šad un tad iemetu pa kādam avokado vai brokolim, lai vēders atcerās, kas tā tāda šķiedrviela vispār ir un lai visas baktērijas, kas tādu pārstrādā, neapmirst vēderā. Kā arī lai dabūtu kāliju, ko tīri no gaļas grūti dabūt, jātaisa kaulu buljonu, kam es par slinku.

Gaļu vislabāk liellopa. Ir te vietējais gaļas veikaliņš, kas tirgo liellopa ribas un stilbu ar kaulu zem €5/kg. €2.5 - €3.5 aiziet dienā. Lētāki varianti ir RIMI vistas gaļas dienišķās akcijas, kur ap €2.5/kg var nopirkt vistu, kas sanāk ap €1 uz dienu. Dažas dienas man pietiek tikai ar vistu vai liellopu, citās abus. Saldēts brokolis/ziedkāposti kādi €5 uz visu mēnesi. Ghee sviests €9.99 par vienu burku, kādām 2-3 mēnesī izeju cauri.

Ap €150 mēnesī sanāk. Tas daudz, maz? Man trūkst references ar standarta LV uzturu, parasti uzturu nediskutēju IRL.

3 Likes

Huh, patiesībā ne tik ļoti dārgāk kā man

:scream: :scream: :scream: bro kur tu ņem vitamīnus?? Izlabo manu matemātiku, ja es kaut ko pārpratu, bet tu pērc divas pakas/1kg saldētu brokoļu mēnesī(?)(un iepriekš minēji ka oksalāti ir tava problēma, kas lielākoties ir tieši krustziežos :thinking:)

Pat ja to proporcionāli sadali tā lai ēstu katru dienu pa kumosam brokoļa, tie ir ~50% C vitamīna ko cilvēkam dienā vajag + C vitamīnu ķermenis neuzglabā. Nemaz nerunājot par citiem vitamīniem un šķiedrvielām. Ahoy cinga.

Negibu strīdēties - ja tā ir lieta kas strādā tavām veselības problēmām, more power to you. Bet es ceru ka tu par šo esi runājis ar kvalificētu uztura speciālistu.

1 Like

Nezinu, kas precīzi ir mana problēma, augos ir daudz tādu vielu. Oksalātus minēju, jo mēdzu ēst daudz mandeles/citus riekstus un spinātus. It kā veselīgi, bet knapi no dzīvokļa varēju izvilkties.

4x400g brokoļi un ziedkāposti 50/50

Kad neēd ogļhidrātus/augus, tad vitamīni uzsūcas efektīvāk. Gaļā ir visi nepieciešami vitamīni pietiekamos daudzumos. Pa retam var aknu un citas orgānus uzēst, kas ir pielādēti ar vitamīniem. Inuīti kādreiz pārtika tīri no zivīm, roņu gaļas un to taukiem. ledājos viņiem nekas neaug un bija veseli kā rutki. Kopš viņi adaptēja rietumu ēšanas paradumus un pārtiku, viņu hroniskās slimības tagad ir pielīdzināmas mums.

Man 30 gadus kvalificēti speciālisti stāsta, ka neko nevar darīt → izraksta ripas, kas nepalīdz, un saka ka pēc 10-15 gadi jāmaina ceļi. Ceļi ta vēl tā, bet tagad man visas locītavas skartas. Ko, man visu mainīt? Vai griezt kājas un rokas nost? Par uzturu neviens pat nav ieminējies vai izskan “neēd sarkano gaļu” vai citi nederīgi suņa murgi, kas ar ārzemju pētījumiem nesakrīt.

Es nevienam šādu dzīves veidu nerekomendēju, tikai izstāstu, kas man palīdzēja un kas palīdzējis daudziem citiem internetā, kas adaptējuši keto/carnivore/ketovore ēšananas paradumus. Cilvēki, kam neviens kvalificēts speciālists nav spējis palīdzēt un neviens no viņiem no cingas neciešs. Gluži pretēji, viņu hroniskās slimības atrisinās viena pēc otras.

Šis nav ne mans pirmais, ne otrais ne arī trešais mēģinājums krasi mainīt ēšanas paradumus, lai risinātu veselības problēmas. Cilvēki no zila gaisa neizdomā vienkārši neēst visu, kas ir salds vai kā citādi garšīgs. Un man garšo dārzeņi, pat ļoti. Bet šādi ēst nozīmē neciest no hroniskām locītavu sāpēm, no migrēnām, no uztraukuma un depresijas.

Vienīgais nepieciešamais, ko no gaļas nevar pietiekamos daudzumos dabūt, ir kālijs un magnijs. Avokado un brokolis/ziedkāposts atrisina kālija problēmu. Magnijs no aptiekas. Jūtos labi pārmaiņu pēc.

3 Likes

Es gribu pamēģināt kaut ko vairāk uz gaļu balstītu uzturā. Interesanti paskatīties kas ar mani būs. Šobrīd esmu galīgi izlaidies, pat sāku ogļhidrātus patērēt - nepārsteidzoši arī uzreiz dzīve paliek draņķīgāka. :D

Atceros man darbā bija atnākusi mūs izglītot veselīgā dzīves stilā kaut kād vietējā uztura speciāliste, kad gan ir publicējusi grāmatu, gan viņai ir šovs televīzijā. Par tīro cukuru viņa tur sakarīgi pateica, bet izspēra ārā tekstu “vispār mūsu ķermeņi nav paredzēti gaļas pārstrādei”. Tīri loģiski man tāda atziņa neiet kopā un pēc tam es ar skepsi sāku klausīties tālāko. :person_shrugging: Es varbūt neesmu redzējis pareizos vegānismu atbalstošos pētījumus, taču gaļas ēšana ir tik pat veca kā cilvēks un man ļoti grūti noticēt, ka mēs tai neesam pielāgoti.

Tā jau man likās, ka jāatrod vieta kas tirgo lopu lētāk.

Vistai vienīgi nebija salīdzinoši švakāka uzturvērtība nekā sarkanajai gaļai?

Visai budžeta variants. It īpaši ņemot vērā kāda ēdiena kvalitāte tev sanāk beigās.

lol

Nezinu, varbūt kaut kādai daļai palīdz vegānisms. Viss, ko es par vegānismu esmu dzirdējis, ir tas, ka vidusmēra vegāns ir tāds tikai 3 gadus, ilgāk neizvelk. Un vegāni mirst badā:

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2016/07/11/italian-baby-fed-vegan-diet-hospitalized-for-malnutrition/

Neviens modernais gaļēdājs vēl nav nomiris badā, cita runa par vitamīnu trūkumiem. Ilgtermiņa pētījumu praktiski nav, tā kā šis ir lielā mērā pašsajūtas vadīts. Vairāk dārzeņi uzturā man nekad nav palīdzējuši, tikai to pilna izslēgšana iedeva man veselību atpakaļ.

Viņām ir atšķirīga uzturvērtība. Ja ir jāizvēlās, tad labāk liellopu. Bet vajag ēst dažādu gaļu, lai dabūtu dažādus vitamīnus un minerārvielas.

EDIT: Nākamgad man būs ievērojams ienākumu kāpums, gribu pāriet uz “grass fed” gaļu: Liellopa gaļa Archives - Gaļas piegāde Grass fed gaļa ir daudz bagātāka ar vitamīniem, utt.

Damn…laikam es esmu sadodīti veiksmīgs ka par uzturu nav nācies domāt. Ēd ko gribi - tapat vesels ka rutks

1 Like

Runājot par cilvēka ķermeņa gaļas neapstrādāšanas joku: https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/tehnologijas-un-zinatne/04.11.2023-latviesu-genoms-sagada-parsteigumus-petniekiem.a530432/

“Eiropiešiem ir daudz līdzīgā, un tomēr mēs atšķiramies. Zilganā krāsa, kuras Latvijas iedzīvotāja genoma struktūrā ir visvairāk, liecina par mednieku vācēju genomu. Līdzīga genoma struktūra ir vēl tikai lietuviešiem un mazliet igauņiem.”

Dārzeņus mēs nemedījām back in the day un mežā atrastie ēdamie augi un sēnes ir sezonāli, nevis pieejami 24/7/365.

2 Likes

Tas ir fucked up. Es ceru ka tev izdosies atrast balansu un ārstu kas klausās tevī :pleading_face:

Hewwo! Kaut kā esmu kopš sešpadsmit līdz šodienai izdzīvojusi lmao. Neizplati baumas par manu nāvi :P

Runājot par vegānismu…es te tā nesen aizdomājos ka rīt frišķas, deep fried foods in general ja tajā
ārējā kārtā neliek olu katru dienu tehniski ir vegāniski un es nezinu kā lai tālāk dzīvo ar šo atklāsmi

Also man videnē bij veselas 3 un neviena līdz izlaiduman neizturēja. Kotlešu kārdinājums bij pārāk liels

Yeah, vegānisms ir balstīts galvenokārt uz ētiku, ne tikai uz veselību. Protams ka ir visādi crunchy mferi kas ēd tikai raw lietas, vai neēd glutēnu, taukus, ģmo un nez ko vēl. Tādā pašā tipa cilvēks kas saka ka vakcīnas ir sliktas un kristāli dziedē visticamāk arī teiks ka cilvēks nav radīts gaļas ēšanai.

Teorētiski vegāns var pārtikt no Oreos, Pringles un vitamīniem.

Pag oreo krēmā tak ir piena produkti ne?

Also tas izskaidro to ko es esmu dzirdējis pa vegānām olām

Nav :smiling_imp: