Fiziskā manga pret digitālo! Kura ir labāka?

Eh brīnišķā manga jeb nekustīgā, pelēkā anime. :D Ja tev tā patīk, vēlāk vai agrāk pienākt laiks aizdomāties kas ir labāk fiziska kolekcija vai arī digitāla lasīšana. Abām iespējām ir savi plusi un mīnusi, kā arī dažādi formāti.

Rakstot šo tēmu es neplānoju atrast konkrētas atbildes, te vairāk vienkārši būs apkopotas dažas pārdomas pat šo tematu. Kā arī es nekad neesmu pircis RU mangas tulkojumus un nepārzinu cik tie maksā.

Standarta mangas izdevumu papīrs nav tīri balts

Ja nekad nav rokā turēta un salīdzināta manga, tad varbūt nezināji, ka tajā izmantotais papīrs nav pašas augstākās kvalitātes. Tas ir rupjš un drusku dzeltas, taču gana biežs, lai nespīdētu cauri nākošā lapaspuse. Īpašajos mangu izdevumos papīra un drukas situācija var būt savādāka, taču tur īsti nekāda kopīga labuma standarta nav. Trīs vienā izdevumi ir paši švakākie papīra kvalitātes ziņā, taču arī paši lētākie.

Manga uz tīri baltas rūtiņu papīra lapas fona:

Manga uz datora monitora fona:

Manga blakus e-ink ekrānam ar ieslēgtu apgaismojumu un bez:

Papīrs pret klasiskajiem ekrāniem

Visdrīzāk katrs no mums ir vismaz mazliet kaut kad lasījis mangu no ekrāna. Labā lieta tajā ir tāda, ka mums jau ir viss vajadzīgais priekš tā. Kaut kāda veida vai formas dators un ekrāns. :D No pozitīvās puses attēliem uz ekrāna būs vislabākais kontrasts un lielākā bilde, ja runājam par monitoru. Uz telefona ekrāna izmērs ir tāds kā tas ir, protams, pietuvināt attēlu vajadzības gadījumā neviens nav liedzis.

Lasīt mangu no tā aparāta, kāds tev jau ir, noteikti ir pats budžetam izdevīgākais veids, taču tā galīgi nav tā pati pieredze tā pat kā lasīt fizisku grāmatu nav tas pats kā lasīt tekstu no ekrāna. Man, piemēram, ievērojami žūst acis lasot mangu no ekrāna, kas galīgi nav problēma ar papīru. Neaizmirsīsim arī par kolekcionēšanas faktoru, digitālo mantu skaisti uz plauktiņa nesaliksi.

Digitālais papīrs jeb e-ink ekrāni

Eksistē vidusceļš starp fizisko un digitālo, lai gan godīgāk būtu teikt, ka tas ir tīri digitālais lasīšanas veids - e-grāmatu lasītāji ar e-tintes ekrāniem! Tā ir ekrāna tehnoloģija, kas atdarina papīru. Es šo lasīšanas pieredzi raksturotu kā grāmatas lasīšanu no baltas plastmasas tāfelītes. Ekrāna tekstūra ir krietni līdzenāka nekā papīra, bet savādāk sajūta ir mats matā. To ekrāni gan arī parasti nav ideāli balti, tātad no kontrasta viedokļa to pieredze būs tāda pati vai labāka nekā mangai atkarībā no modeļa. Kā arī šādām ierīcēm akumulatora darbības laiks ir ļoti garš, to tur rējini nedēļās vai mēnešos, ne dienās.

Galvenais mīnuss e-grāmatu lasītāju izvēlē ir to cena, lielizmēra lasītāji izmaksās dažus simtus. Parastie lasītāji, kas maksā ap simtu ir lieliski grāmatu lasīšanai, taču to ekrāni ir krietni mazāki par standarta mangas lapaspusi. Izmēru var kompensēt ar lasīšanu horizontāli vai arī pietuvināšanu vajadzības gadījumā. Abos gadījumos tas ir mazliet lielāks čakars nekā fiziskā manga.

Toties vienā tāda grāmatu lasītāja var būt iekšā visa tava mangas kolekcija un tas aizņem mazāk vietas nekā viens mangas sējums.

Manga maksā naudu

Pašsaprotami, ka jebkādā fiziskā formā par mangu būs jāmaksā. Ignorējot variantu izprintēt lapaspuses no darba printera un pēc tam tās iesiet, jo rezultāts diez vai būs pielīdzināms oriģinālam. Kā arī, protams, šis neattiecas uz tiem kas peld digitālajā okeāna zem melnā karoga. :D

  • Ļoti rupji rēķinot standarta sējums maksā 10-15 EUR.
  • Nestandarta, piemēram, lielformāta izdevumi 15-45 EUR.( par piemēru ņemot lētajā galā Death Note Black Edition un dārgajā Attack on Titan Colossal Edition)
  • Populārajiem Shonen eksistē arī trīs vienā izdevumi, kas ir viens resnāks sējums, kas sevī ietver 3 standarta sējumus to cena parasti ir īpaši izdevīga, jo to tā parasti iekļaujas 2 parasto sējumu cenā, taču piemēros ar ko es esmu saskāries papīra kvalitāte ciešs - tas ir dzeltenāks vai pelēkāks un plānāks.
  • Iespējams pats izdevīgākais pirkšanas veids ir box set, kur tu vienā kastē vari nopirkt pārdesmit vai pat pār divdesmit sējumus mangas. Atkarībā ar to kā paveicas ar cenu, vienam sējumam vajadzētu maksāt lētāk šādā komplektā nekā pērkot to individuāli. Rupji rēķinot, var cerēt uz 7 EUR par sējumu, ja cena ir laba.

Cenas ziņā izdevīgākie būs box set komplekti, taču kvalitātes un pieredzes ziņā tos var pārspēt speciālie izdevumi. Tie mēs būt lielāki, labāk printēti un pat ar dāžāk rāsainām lapaspusēm.

Runājot par digitālo mangu un tās iegūšanu legālā veidā. Cik es esmu pētījis situācija nav spīdoša. Lielie abonementa servisi nav pieejami pie mums. Pat neesmu drošs cik ļoti pieejama pie mums būs digitālo mangas sējumu pirkšana, tie gan tev baigi neieekonomēs naudu, jo viens sējums maksā savus 7 EUR un tos visdrīzāk varēs lasīt tikai caur veikala aplikāciju.
Tātad, lai nebūtu pirātiskam mangas lasītājam pie mums Latvijā pagaidām ir jāiečakarējas. Tā pat kā ar dažādiem citiem servisiem - VPN + bankas karte, ko ņems pretī veikals. Ja to sanāk izdarīt cenas gan nav ļoti lielas 2-6 USD.



Kas ir labākais?

Tas paliek katra lasītāja pārziņā. Es personīgi kā savu ideālo mangas lasīšanas veidu izvēlētos lielekrāna e-gramatu lasītāju. Man nepatīk lasīt mangu no datora monitora vai telefona. Lai uzrīkotu tādu labu un ilgu mangas lasīšanas maratonu vajadzēs daudz mangas. Kas būtu gan sāpīgi maciņam, gan skapja vietai. :D Mangas sējumos ko es esmu lasījis ir vien kādas 4-9 nodaļas. Viens tāds sējums paskrien garām ātri.

Piemēram, šobrīd visi četri One Piece box set (kopā 90 sējumi) vācu Amazon izmaksātu 549 EUR un tas pat nav viss One Piece.

4 Likes

nezinu kā ar specializētajiem lasāmrīkiem, bet fiziskais 100/100 pār lasīšanu mobilajā telefonā.

2 Likes

Man ir milzīga 12.4" android planšete ar 120hz ekrānu. Var baudīt gan mangu, gan webtoons, un tā kā pēdējā laikā lasu daudz vairāk korejiešu scrollējamo saturu, tad preference man ir uz digitālo formātu.

Ir arī vietas aizņemšanas problēma. Apsveru savus nīkulīgos manga krājumus pārdot, lai ir vairāk vieta galda spēlēm.

2 Likes

Neesmu baigais mangu lasītājs, bet uzskatīsim to par to pašu grāmatu vien :D
Varat mani nomētāt ;D

No vienas puses fiziskajai “grāmatai” ir sava kaut kāda maģija, vismaz priekš manis. Savulaik pirku planšeti vairāk dēļ tā, lai tomēr lasītu noveles, pa lielam tad ar izlasīju tikai Black Sad lielāko daļu no visa, bija forši piemēram pietuvināt kaut kādos momentos maksimāli zīmējumu, lai detalizēti to skatīt.
Tai pat laikā sāku izjust trakā kolekcionāra sindromu - nokačājam, tagad, gan jau vēlāk izlasīsim.
Grāmata fiziskā tā veidā mazliet liek aizdomāties vai es tiešām to gribu. Protams, digitālais variants, ja mēs skatāmies pirātiskos ūdeņus, ļauj iepazīt “demo” versiju. Ja tomēr tik ļoti patīk, kāpēc gan ne fizisko nopirkt, ja būs iespēja.

Pie monitora vsp neesmu spējīgs izņemot ziņas vai tml, ilgstoši super lasīt. Tupi acis vai spranda nogurst. :smiley: Pat varētu teikt - uzmanības trūkst.

1 Like

Ņemot vērā, ka es mangas lasu krieviski caur manga reader, ko var atrast google play, tur teju visas ir par brīvu iekšā dabūjamas, man tas ļauj ietaupīt naudu uz fiziskajām, lai gan arī fiziskajā daudzas lasu, nu pašlaik ir ierobežoti vieta man :sweat_smile: ir grāmatas, kuru sēriju krāju, bet esmu atradusi visu, ko varēja šeit ru dabūt :pleading_face:

1 Like

Parcik esmu pirāts kurš mangu lasa par brīvo online, lasīt digitāli viennozīmīgi ir izdevīgāk.

Protams ir dažas sērijas ko gribētos kolekcionēt fiziski - dungeon meshi un Q hayashidas darbi lielākoties- bet neko no tā lv nevar dabūt un neceļas rokas mo ārzemēm sūtīt

1 Like

Tā pati pieredze vien ir kā uz datora, tikai ērtāk turēt, ne? Man tik daudz gadus nav bijusi planšete, ka es pat vairs neatceros vai uz tās lasīju mangu. xD

Viennozīmīgi to var salīdzināt. Pa savam manga varbūt pat ir tuvāka grāmatai nekā amerikāņu komiks. :D Vismaz izmērs ir tuvāks.

Vienīgā būtiskā atšķirība ir tāda, ka digitālā veidā grāmatas var kaut cik normāli lasīt uz jebkuras ierīces - kamēr vien tas ir teksta fails nevis attēli. Manga ir piņķerīgāka, lai gan tai var nopirkt īpaši adaptētus izdevumus mazekrāna ierīcēm.

Uz kādas ierīces lasat?

Ja gribi tieši te uz vietas pirkt, tu gan jau vari sarunāt ar kādu vietējo veikalu, ka viņi piegādās sēriju kuru tu kāro. Tas pats Aniimeshop domāju tev neatteiks, ja vien viņi var dabūt rokā to ko gribi.

Drusku čakars, ka neviena no tām sērijām, kuras gribi nav pieejama vienā box set komplektā. Delicious in Dungeon tikko beidzās un vēl pa agru komplektam. Es pēdējo sējumu vispār redzu tikai kā pre-order. Dorohedoro vienkārši neeksistē komplekta. Vienīgi Dai Dark es esmu redzējis 4 sējumu box set.

Ja visu jādabū rokā individuāli, teorētiski sējumiem var atšķirties pieejamība un cena. Piemēram, gribēsi sakrāt visu Dorohedoro un kaut kāda joda pēc veikalā nav tieši 5. sējuma vai arī tas ir krietni dārgāks. :D

1 Like

Telefona. Lai fiksi var paslēpt kad kāds ienāk kabinerā

1 Like

Lasu telefonā) kakraz darbā sēžu, kad ir mierīgāks un lasu)

1 Like


:D ērti varu pārmesties pa programmām)

2 Likes

Lasīšanas pieredze daudz labāka ar aplikācijām kā Mihon. Esmu pircis gana daudz mangu visādos oficiālos avotos kā ComiXology app un Kindle app, but they’re all trash compared to Mihon in user experience. Grūti izskaidrot, kāpēc Mihon ar labāk par datoru, to ir jāpiedzīvo.

Aplikācijai ir dučiem fīču no lapu pāršķiršanas virziena līdz whitespace nogriešanai gar malām, lai saturs ir labāk fokusēts, kā arī tādas lietas kā zoom in lokācija dubultlapu šķīrumiem, lai pašam nav jāmuhļījas ar zoom in manuāli. To visu var konfigurēt gan globāli, gan individuāli atkarībā no lasāmā tipa, piemēram, webtoon’am tu gribētu longstrip mode, lai var skrullēt.

Mihon arī apvieno lielāko daļu avotu, kas eksistē. Daudz kas ir pieejams tikai vienā avotā kā Mangadex, un citus darbus atradīsi tikai Bato.to, bet tiklīdz kā ir piesekots, Mihon UI/UX tam visam ir viens un daudzu gadu gaitā atstrādāts līdz perfekcijai. Pārlūkā pieejamās funkcijas netur līdzi un lasīšanas pieredze krasi mainās atšķirībā no avota.

Plus var atlaisties divānā vai gultā un relaksēties lasot.

1 Like

Lūk kur tas suns apraksts lasīšanā no telefona. :D

4 Likes

Visu mangu lasu telefonā. Izmantoju Tachiyomi lietotni līdz tā nomira, tad pārgāju uz Mihon. Kopumā lasīt telefonā ir ļoti, ļoti parocīgi. Ļoti viegli atvērt lietnotni un sākt lasīt, un pārtraukt jebkurā brīdī. Ļoti noder, ja lasi tādos brīžos, kad vajag pēķšņi pieslēgties kaut kam citam, piemēram, kā jau tika minēts – darbā, kad nav ko darīt. Ļoti relatable :'D

Ļoti forši arī tas, ka tavs progress tiek izsekots, nav jādomā par to, kurš chapter vai kura lapa bija pēdējā, ko izlasīji.

2 Likes

Tik ļoti ir pierasts pie digitālas vides, ka drošivien lasīt vieglāk būtu kompī nekā fiziski turēt rokā mangu. :thinking:

Es pēc šīs tēmas uzrakstīšanas kaut kā baigi iedvesmojos, ka jāpalasa fiziska manga. Rezultātā manās rokās nonāca šis:

Viss pateicoties čalim no Purvciema, kas to pārdeva pa sakarīgu ciparu savādāk es visdrīzāk būtu sēdējis bez mangas. :D Bleach ir drusku negaidīta izvēle priekš manis, jo skatoties uz lielo trīnieku vai vēlāko četrinieku (One Piece, Naruto, Bleach, Fairy Tail) tas man ir maznozīmīgākais darbs, taču gana klasisks, lai mēģinātu lasīt. Es biju liels Naruto patērētājs sensenos laikos un pēc tam pārgāju uz Fairy Tail - tur man ir kaut kāda nostaļģija. Bleach es esmu redzējis tikai daļu seriāla un to pašu vairs diži neatceros. Tas bija tāds “ir ok” gabals. One Piece turpretim es neesmu diži ne skatījies, ne lasījis, taču tam ir tik ļoti leģendārs status, ka es lieki neaizdomātos par tās mangas pirkšanu, ja būtu piedāvājums.

2 Likes