Blade and Soul - launcher problēma

Gribēju nokačāt, uzspēlēt, bet tas nc launcher 2 ir viena liela problēma ar ko pat supports nezina ko iesākt un kā palīdzēt. :sugoi:

3 Likes

Nevaru atcerēties bija, tāda figņa, bet es ar viņu tiku galā

1 Like

Nu es nevaru īsti atvērt ne launcheri, ne spēli. Max tieku līdz autorizācijai pēc kuras tāpat viss aizveras un no spēles vai launchera ne ziņas.

1 Like

Kkaut ko atcerējos bija man Avast antivirus uz pc, kad atslēdzu tad nemeta erroru vairs lkm, bet tas bija jau krietnu laiciņu atpakaļ, tgd ir tikai windows defender un es te biju novilcis spēli bez problēmām, kaut gan nespēlēju pēdējā laikā.

Skatījos ka bija tada problēma dažiem, supports arī to pieminēja, bet man nav antivīrusa. :/

1 Like

vēl fragments right click uzliec, lai spēli ver windows 7 vai xp sp3 un tad run as admin atver ctrl+shift+esc un skaties vai ikona vismaz parādās ja ir tad end task viņu un ej iekšā vēlreiz.

Still nothing.

Daži no supporta mēģinājumiem:

1

Thank you for getting back to me on this issue. You may want to consider temporarily disabling or uninstalling Malwarebytes in order to rule this program out as the issue.

Antivirus and firewall software play an important role in your computer security. They help protect your computer from viruses, malware and spyware infections. However, when protecting your computer, they can prevent legitimate programs or games from installing, updating or running. Disabling or temporarily uninstalling your security software can help resolve these conflicts. We do not, however, recommend running your machine without a security application. Please only disable or remove security software as a temporary troubleshooting step.

Note: Some security programs will continue to partially run even when disabled. They may require full uninstallation or reconfiguration to resolve. ESET maintains a comprehensive list of common antivirus uninstallation tools on their website (http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN146).

If you are not comfortable configuring or uninstalling your security software, please contact your security software’s technical support department for assistance. They may also be able to help you configure their product to not interfere with future game installation and patching.

2

Let’s start by preventing programs from automatically starting with Windows, then repairing some Winsock entries. To do this:

Press and hold the Windows key and then hit the R key. This should bring up the Run dialog box.
Type ""MSCONFIG"" without the quotes, and click ""OK."" This should open the System Configuration Utility.
Click on the ""Services"" tab and check the ""Hide All Microsoft Services"" check box near the bottom, then click the ""Disable All"" button. (You MUST click ""Hide all Microsoft Services"")\
Click the ""Startup"" tab. Click ""Open Task Manager.""

A list will be generated of all the applications you have set to start when Windows first boots up. Right-click on these applications one by one and select ““Disable.”” Once completed, click ““Ok”” to save your changes. You will then be prompted to reboot your PC. Once you return to Windows, try connecting again.

Once you return to Windows, use the following instructions to clean up Winsock entries:

Click the ""Start"" button to bring up the Start Menu.
Type in CMD into the ""Search programs and files"" field but do not hit enter. Doing this will change your start menu to show the program ""cmd.exe.""
Right-click on ""cmd.exe"" and select ""Run as Administrator.""
Type ""netsh winsock show catalog >C:\LSP.txt"" without the quotes. This will save a file to the root of your C drive called LSP.txt. Please attach that file to this ticket. (We would like this report even if the issue is resolved)
Once complete, type ""netsh winsock reset"" without the quotes. When the command is completed successfully, a confirmation appears, followed by a new command prompt line.

Once completed, please try running again by ““right-clicking”” on “”.exe"" and selecting ““Run as Administrator.””

3

The issue you are reporting could be related to file permissions. We would like you to try running the application using the following method:

Right click on the shortcut and select “Run as Administrator.”

This will only run the application as an administrator for this single instance. Should this resolve your issue, you can set this to be permanent by using the following instructions. This will set the shortcut to always run as an administrator.

Right click on the Shortcut and select “Properties.”
Click the “Compatibility” tab.
Checkmark “Run this program as an administrator.”

Please let us know if the problem persists after trying these instructions.

4

Please try a repair of the game installation. To do this, start the launcher by double clicking Blade and Soul on your desktop.

Click "Scan File" next to Start Game button.
Let the launcher verify the game files and complete the update.
Once done, please try and start the game again.
1 Like

tev uz pc w10 vai w7?

w10

1 Like

sanāk spēli tu esi novilcis, bet kad vjg logoties iekšā notiek šī mistika?

Sākumā novilku launcheri, palaidu bez problēmām, novilku spēli, bet vēlāk mēģinot palaist nesanāca. Tagad viss kas ir izmēģināts, tas launcheris atvērsies 50/50, bet spēle nekad neatveras. Vienreiz kaut kā tiku līdz šādam screen, bet viņš tāds bija 10 sekundes un tad arī aizvērās un pazuda bez vēsts.


ps. biju mēģinājis reinstall launcheri un pašu spēli arī.

2 Likes

Man piemēram lai lieietu spēlē jāgaida 10 min kautkur mož tu arī vnk pagaidi :D

btw es tgd ari izdzesu visu un par jaunu uzliku pgaidām velkās spēle nost nav nekādu gļuku

Izklausās dīvaini… Man viņi no procesiem pat pazūd, vienkārši izrubās. ;_;

Jāuzliek pa nakti arī atkal kačaties, mazums nostrādās. :yawning_face:

1 Like

Tu kad palaid spēli viņa tev uz 64 bit iet? ja jā tad liec uz 32 bit (fragments ko atceros kad kkaut kas negāja)

Nu man jau ar launcheri problēmas bija, ka reizēm nepalaižās un pazūd, reizēm pēc logina pazūd. Reizēm tieku iekšā un pazūd kopā ar spēli, kad palaida… xd
Rīt paprovēšu svaigi instalētu palaist.

1 Like

es tulit novilkšu līdz tam playable un iejiešu un tad pateikšu ko man rāda

13 min pagājušas un kā tev bildīte stāv tipa rāda ka lādējās, task manager rāda NCLauncher2(32bit) 100% a Blade & Soul by bloodlust(x64) 0 % hz skatīšos mož bišk ilgāk jāpagaida :D

Vo pēc 17 min iegāja spēlē wohoo

1 Like

Labi funkcionējoša spēle… xd Drīzāk jāvaino jaunais launcheris. Agrāk nebija problēmas ieiet iekšā.

1 Like