“Zaļie pirkstiņi” - dārzu iekopšana, augļu/dārzeņu audzēšana, tips & tricks

Nu kad pirmie augi sākt spraugties no zemes, zvirbuļi speķi apēduši, un dzestrais gaiss sit pa plaušām - sāku pievērsties nopietnāk pirmajiem iekopšanas darbiem un sēšanai. Meklēju jau dažus augus podiņos (īpaši stēviju un čilī piparus) un drīz jau sēklas burkās ies, priekš pirmajiem dzinumiem salātiem, sviestmaizēm un brokastīm.

Šogad pirmo reizi plāns izaudzēt zemesriekstus, melones, cepamos ķirbjus un saldos kartupeļus. Zemesriekstiem izmantošu specializētus spaiņus un kartupeļus plānoju sēt linu maisos vai vertikālās dārzeņu kastēs - vēl lūkoju. Parasti audzēju dažādus sakņaugus, kāpostus, papriku, čilī. Arī izmēģināšu “dārzeņu viesnīcu” pirmo reizi - tas ir, izīrēju kādu mazu placīti saviem pazīstamajiem un mēnesī iepiķoju kādu samaksu, ka uzturu augus pie dzīvības priekš viņiem.

Varbūt esi gribējis izaudzēt kaut ko šogad? Varbūt nepieciešams kāds ieteikums? Labprāt gribētu padalīties pieredzē.

Protams, netradicionāls jautājums šādā forumā, bet meklēju labu mēslojumu, lai atsvaidzinātu siltumnīcas zemi. Varbūt kādam ir kādi ieteikumi vai varbūt pat zina kādu, kas pārdod kūts mēslus?

7 Likes

mums ir sava kompostkaudze, palīdz gana labi

dzīvoklī es pašlaik uz palodzes ūdenī audzēju lokus XD, itkā varētu augsni paķert sastādīt kā normāls cilvēks, bet mana hidrokultūra strādā, par spīti tam ka logs ir uz ziemeļu pusi

kreses arī varētu pamēģināt, tās ir gana viegli

2 Likes

Tas tiesa - lociņi var izaugt visur :smiley: Vai esi audzējis ko citu vēl ūdenī?

Neesmu gan

Oho, ko tik pie mums nevar izaudzēt ar pietiekamām zināšanām. Pēcāk padalies kā tev sanāk, kā nekā zemesrieksti ir gana eksotiski augi mūsu platuma grādiem.

Par meslojumu runājot, mani senči taisa nātru vircu. Vai ko tādu esi mēģinājis?

Pati esmu nogalinājusi visus istabas augus, kas nav sukulenti :'/

1 Like

Šī gada plāns manam “lodžijas dārzam” - sīpoli (lociņi), spināti, redīsi un cherry tomātiņi. No visa nedaudz, tāpēc ka vietas ir tik … cik ir :upside_down_face:

Spinātus šogad mēģināsu pirmo reizi audzēt (salātu vietā), jo man tie negaršo, bet tā kā tie ir visai veselīgi - why not.

Visvairāk gribētu audzēt sparģeļus. Super garšīgi, super veselīgi, super … dārgi. Hmm. Kamēr rakstīju šo, iegugloju - izrādās, ka tos arī var audzēt traukos/podos/kastēs u.tml. Varbūt arī pamēģināšu, lai gan nekad nebiju redzējis, lai kāds tos audzētu podiņos :smile:

3 Likes

Man viena pazīstamā izaudzēja laukos - un cik noprotu, latviešu kompānija NUTEGO, izmanto arī Latvijā audzētus zemesriekstus? Bet man galvenais laikam jau ir izmēģināt un saprast - būs vai nebūs :sweat_smile:

Ar nātrēm neesmu gan, bet varētu izmēģināt. Izmanto priekš visiem augiem? Man bijusi virca no jūraszālēm un banānu mizām.

Haha - man istabas augi ar baigi neturās, diemžēl. Man vairāk patīk tikai fokusēties uz augiem, kurus varu kādā veidā izmantot ikdienā.

man, neskatoties uz izglītību arī ar ne sukulentiem iet so so. Rīgā vsp nav nekādu augu vēl, gribas paķert to jade plants, un podu gandrīz kā dioramu noformēt, ar jūras stiklu un izbalējušiem gliemežvākiem virs augsnes

2 Likes

Ļoti labs saraksts! Un redīsu sēklas vari arī izmantot dīgstiem (ja vēlies panašķoties jau laicīgāk). Satur vitamīnus arī. Ķiršu tomātiņus uz balkona? Viens mēslojums, kas zinu, kas patīk tomātiem angliski saucās “bone meal” - burtiski asinis un kauli samalti un sataisīti pulverī. Tomāti to mīl.

Par sparģeļiem - tas ir sarežģīts dārzenis. Tas ir ilggadīgs (aug 25 gadus - un dod ražu katru gadu), BET, pats sparģelis sāks dzīt asnus tikai otrajā gadā, kad tas ir iestādīts. Tur jāapskatās, vai ir kādi sparģeļi tieši podiņiem paredzēti.

1 Like

Nātrēs esot daudz uzturvielas, tāpat banānos un jūraszāles ir visādi minerāli. Gan jau tas pats šķidrais komposts vien skaitās.

+ smaka atbaida parazītus un nekrietnos tomātu zagļus

2 Likes

Tiesa, smaka atbaida manus brāļa bērnus, tas ir labi :smiley:

Nātres bieži aug lērumā man, noteikti pamēģināšu uztaisīt divas zortes šogad.

1 Like

Tie būtu ļoti smuki. Labs dekoratīvais elements - visiem labi pazīstamie naudas koki. Jo kuplāks, jo bagātāks (ar skābekli) :smiley:

Yep! Ir šķirnes, kas ir pavisam miniatūras. Neaizņem vietu un principā nekādu baigo kopšanu neprasa.

Tev, izklausās, tā jau ir sirdslieta :) Man tāda mamma bija. Man, savukārt, nē, tāpēc es par tādām lietām kā mēslojums nedomāju. Pat kaut kādu “īpašo” un “bagātināto” zemi nepērku. Viss maksimāli primitīvi un brutāli. Un tīri labi viss izdodas. Daba atrod veidu kā “izdzīvot” - tas arī piesaista.

Goddamit. Raksturs ir tāds, ka vajag uzreiz un tūlīt :smile:

Anyway, veiksmi Tev ar zemesriekstiem un melonēm. Noteikti ziņo par rezultātiem. Būs interesanti palasīt.

2 Likes

Nu tas arī tiesa. Bieži vien jau ir labāk - atstāt kā ir un netraucēt lieki. Man tikai parasti ar tomātiem ir ķibeles, jo parādās “lapu ēde” un tomāts novīst (jo dažreiz trūkst noteiktu minerālu), pirms pats auglis var nogatavoties.

Haha, vo jā - šeit ir jābūt pacietīgam :sweat_smile: Spināti šajā sakarā tieši laikā - var izaugt 4 reizes. Noteikti uzmet aci “Japāņu zaļumiem”. Iesēj un atstāj, tik ūdeni uzlej - dažādi kāpostiņi izaug ātri un ideāli salātiem būtu kopā ar ķiršu tomātiem.

Bet, varbūt tiešām ir podiņu sparģeļi kas ir vienggadīgi. Es iestādu un cenšos aizmirst. Un tad attopies, kad vienu dienu krūmi un koki jau nākamajā gadā saauguši.

Bet paldies - noteikti turpināšu ziņot.

Ļoti nereti var atrast FB piedāvājumus. Arī zirgu un siena jaukumus. Starpcitu Mārupē zinu, ka ir viens zirgu “kantoris” tiem tur noteikti ir mēslošanai kaudze.Pieļauju, ka no viņiem var dabūt.
Zinu, ka DEPO pārdodas. Esmu pircis. Neatminos, pa cik, bet visnotaļ labi.
Vieni no labākajiem pat vēl skaitās vistu mēsli - tie tur esot bagātāki vai tml. Negribu samelot, bet jā, sasodīts uz tās mantas aug tā, ka turies. Biju pircis Depo, kur pirks dabā, pat nezinu.

No pieredzes varu teikt - ziemas laikā, jo vairāk sniega sametīsi iekšā, jo labāk. Zeme tomēr ļoti sausa paliek pa ziemu.
Vnk ko esmu novērojis.

Vo par šiem tieši šonedēļ reiz biju lasījis un apsvēris paķert granulētos vistu mēslus. Pašam reiz bija vistas un dobes reiz uztaisījām uz vecas vistu kūts. Brokoļi, ziedkāposti, kartupeļi auga kā maz neliekās. Bet vo tomāti - visi kā viens rindiņā nomira. Cik lasīju pēc tam, zeme bija pārlieku minerālu bagāta… Un saka, ka tomātus visvieglāk izaudzēt :smiling_face_with_tear:

2 Likes

Jep, tomātiem vistu labumi pa labu, vai nu tad jāšķaida ūdeni un jālej pie saknēm. I to tur jāuzmanās. Ja nemaldos tur arī tas zemes skābums uzreiz ne tāds kā vajag.
Bet kāpostiem super der.

3 Likes

viss jau ir labi, bet aaakd kā nereāli smird šitās dziriņas ;D i mean, i get it - labs augiem utt, bet tur vajag izturību, lai neapvemtos, kamēr to mantu izlej pa dārzu ;D

runājot par augiem in general, man ļoooti gribās šo savā palodzes dārziņā:

marimo

Aa, Tu biji domājusi šo, ja? :smile:

Bet interesanti, ka Ziemeļeiropā arī tāds aug. Nozīmē ka uz Skandināviju jāaizbrauc un atpakaļceļā jāieliek koferī? :eyes:

O jā! Jo īpaši vasaras karstajās dienās :smiley:
Tā ir sava atmosfēra ;D