Japāņu festivāli

Zelta zivtiņas, cepts ēdiens, un salūts! Kādi tad ir festivāli Japānā?

Natsu matsuri vai arī vasaras festivāli ir tas, ar ko daudziem japānas iedzīvotājiem asociējas vasara. Došanās uz pludmali, peldēšanās, saldējuma ēšana ir tās lietas, ar ko nodarbojas daudzi, kad laiks paliek siltāks, bet kad pienāk jūlijs, tad natsu matsuri kļūst par daļu no ikdienas dzīves. Mēs visi esam redzējuši tās anime epizodes, kur tās varoņi uzvelk yukata un dodas uz svētkiem, naktī, kas atgādina karnevālu un vēlāk dodas vērot krāšņo salūtu. Tādi svētki nav sastopami tikai anime, tādi svētki arī patiesi notiek pašā Japānā!

image

Dažāda veida festivāli Japānā notiek ne tikai vasarā, bet arī citos gadalaikos, kas rada jautājumu. Kāpēc gan natsu matsuri ir tik īpaši svētki?

Visiem, kas dodas uz šo festivālu nav obligāti jāvelk japāņu tradicionālo yukata kimono, bet tomēr daudzi to dara, jo kur tad vēl var uzvilkt šo senās kultūras mantojumu?

Yukata ir viens no kimono veidiem, kas tiek ģērbts vienā slānī, tas ir diezgan plāns un parasti taisīts no kokvilas, kas arī šo kimono padara perfektu priekš Japānas karstajām vasarām! Gan vīrieši gan sievietes šos kimono parasti velk uz vasaras festivāliem vai arī uz karastajiem avotiem. Yukata tiek vilkta kopā ar geta (japāņu sandales) un obi (plata josta, kuru sasien ap yukata, vīriešiem tā nav tik plata kā sievietēm). Bieži vien tiek ņemtas arī yukata atbilstošas somiņas - kinchaku, kurā salikt dažādos festivālā iegūtos labumus.

image

Rokās turamie vēdekļi uchiwa vai arī saliekamie vēdekļi sensu ir arī ļoti bieži sastopami vasaras festivālos. Tie ir ļoti parocīgi brīžos, kad paliek karsti un tos var viegli aizlikt aiz obi jostas, kad tā vairāk nav nepieciešama.

image

Vasaras festivālos ēdiena nekad netrūkst! Garās ārā gatavojamo ēdienu stendu rindas, kas tiek sauktas par yatai aizpilda ielas malas ar visdažādakajiem klasiskajiem, gardajiem Japāņu ēdieniem. Visbiežāk var sastapt klasiskos ēdienus kā takoyaki, okonomiyaki, yakisoba, kakigoori (rīvēts ledus) un neskaitāmi daudz dažādu gardumu, kas tiek uzsprausti uz kociņa.

image

image

Takoyaki, bumbiņas, kas tiek gatavotas no mīklas un ar astoņkāju pildījumu

image

Kāds (lācis?) no anime “Shirokuma cafe” gatavo ceptas nūdeles - yakisoba, kas tiek gatavotas uz yatai

Tamayura: Hitotose - Okonomiyaki pankūka, kas kūst mutē un ir pagatavota no daudz dažādām sastāvdaļām kā kāposti, olas, gaļa, garšvielas un pa virsu tiek uzlieta okonomiyaki mērce

image

_Barakamon : rīvēts ledus ir domāts priekš visiem! _

image

Gou un viņas draudzene no anime “Free!” ar ceptu kalmāru uz kociņa

Ēšana un dejošana nav vienīgās lietas, ko var darīt natsu matsuri festivālā. Ir pieejamas vēl daudz dažādas spēles un aktivitātes kā kingyo sukui vai zelta zivtiņu ķeršana, vai arī dažādas mērķa šaušanas spēles, kādas parasti var arī atrast karnevālos, pat spoku mājas bieži vien ir pieejamas šāda veida pasākumā. Festivāla beigās dalībnieki dodas vērot salūtu, kas arī apzīmē to, ka natsu matsuri festivāls ir beidzies.

Kingyo Sukui

image

Tokyo ravens (anime nosaukums): Šīs spēles mērķis ir izmatojot nelielu lāpstiņu ar papīra viduci, ko sauc par poi, noķert un iemest zelta zivtiņas savā bļodiņā ar ūdeni. Pat ja lāpstiņas papīra viducis saplīst, jūs varat turpināt spēli, līdz lāpstiņa saplīst pa visam. Spēles beigās jūs kļūstat par visu izķerto zivtiņu jauno saimnieku!

Yoyo sukui

image

image

Zēni no anime “Free!” spēlē bumbiņu izķeršanas spēli

image

image

Var arī iegādāties dažādās maskas un nēsāt to visa festivāla laikā

Obake Yashiki (spoku mājas)

image

image

Šādas ainas var arī atrast tādā anime, kā “Tamoko market”

image

Daudzi festivāli arī iekļauj sevī tradicionālās japāņu dejas. Ļoti populāra ir bon odori deja

image

image

Festivāli, kuros ir arī salūts tiek saukti arī par hanabi taikai. Atšķirībā no rietumu kultūras, kur salūtus parasti laiž Jaunajā gadā vai citos lielākos svētkos, Japānā salūts asociējas tieši ar vasaru. Izrādās, ka agrāk Japāņi izmantoja salūtu, lai aizbiedētu ļaunos garus! Arī tāda veida salūtam ir savs festivāls, kas tie arī saukts par obon, kur tiek svinēta mirušo cilvēku dvēseļu atgriezšanās atpakaļ uz zemes. Mūsdienu Japānā, festivālos notiek arī salūtu sacensības, kur uzvar vis skaļākā, lielākā un krāšņākā salūta izveidotājs.

Ceru, ka jums patika raksts un jums radās vēlme doties uz šo apbrīnojamo natsu matsuri festivālu!

5 Likes

Cool stuff my man. :wink:

1 Like

Jap, mums ar ko tādu vajag :smiley:

Raksts principā tiešām interesants, dažas nianses uzzināju. Lai gan pašam gribētos papildināt par bon odori deju - kāpēc viņa ir populāra un kas tā pa deju vispār ir. Tāpat dažas citas nianses, kuras varētu vēl papildināt. Taču, pāris vārdos, lai saprastu, kas ir kas, lieliski noder.

2 Likes

Man šķiet, ka Uniconā kāda no rakstā pieminētajām “ēstuvēm” varētu būt riktīgi veiksmīgs stends :smiley:

1 Like

Kā īsts Haruhists, es lieku šīm postam 15532 sirsniņas.

2 Likes

Atrodi, kādu, kurš uztaisīs to tad :grin:

Tas jau ir grūtāk :smiley:

Tur jau tā lieta

1 Like

ļoti informatīvs un veiksmīgs raksts! :sparkles:

Manuprāt mums forumā vajag specifisku sadaļu tam? jo šis īsti neiet manuprāt pie anime, bet pie kultūras?

Visi tādi raksti iet uz d6.lv

that’s cool…
bet man tāpat neliekas, ka anime ir ok sadaļa kam tādam :smiley:

Sava taisnība ir, bet hei - viņam daudz anime bilžuki, tākā teorijā…
Taču šāda tipa rakstu nav daudz, kā rezultātā veidot atsevišķu kategoriju… pat nezinu. Ja šādu rakstu rastos vairāk, tad gan iespējams vajadzētu aizdomātos par šādas kategorijas izveidi.
Bet par šo jau vairāk jājautā @Menestrels.

Ja godīgi, neesmu pat domājis, kur šāda tipa rakstus likt, jo praktiski, nav paredzēta kategorija kam tādam. Ir “Specprojekti” zem kuriem tad arī liekas pagaidām nestandarta raksti. Bāze nav tik uzzaugusi un lai turētu liekas kategorijas, kuras būs pus/-tukšas, jēgas tam ar nav.

2 Likes

nu vrbt tā kategorija nav tik svarīga…
man vienkārši anime kategorija asocējas par un ap anime.

Neviens jau nesaka, ka tev nav taisnība. Šitātds raksts uz manu atmiņu ir
pirmais savā dabā šajā forumā. Varbūt ir kāds cits, kurš sen nozudis foruma
dzīlēs.

1 Like