Speaker for the Dead

Brīnišķīga 1986. gadā publicēta zinātniskās fantāzijas grāmata no rakstnieka Orsona Skota Kārda (Orson Scott Card), kuru tikko pabeidzu. Paķēru šo grāmatu uz labu laimi un sākot lasīt nemaz nezināju, ka Speaker for the Dead ir daļa no Ender’s Game sērijas. Pirmo sērijas grāmatu - Endera spēle neesmu lasījis. Par laimi spriežot pēc autora komentāra, grāmata Speaker for the Dead tika iesākta kā pirmā sērijas grāmata un tikai rakstot šo grāmatu radās vajadzība pēc Ender’s Game. Personīgi nemanīju neko tādu kas neļautu izbaidīt šo grāmatu nezinot stāsta sākumu, jo kopš pēdējās grāmatas beigām ir pagājis ļoti ilgs laiks.

Stāsts norit tālā nākotnē, cilvēce ir atklājusi kosmisko pārvietošanos un devusies starp zvaigznēm, bet tā it nebūt nav sadalījusies, to vieno kopējs saziņas tīkls, kas apvieno it visas cilvēces kolonijas. Stāsta galvenais varonis ir jauns vīrietis vārdā… hm… viņa vārd patiesībā nav tik svarīgs. Viņš ir pazīstams un tiek uzrunāts par mirušo runātāju (Speaker for the Dead), to var uzskatīt par filozofisko vai arī reliģisko amatu. Mirušo runātāja ir cilvēki, kurus var izsaukt jebkurš apvienoto koloniju iedzīvotājs, lai tas pavēstītu par kāda miruša cilvēka dzīvi. Ja mirušo runātājs izvēlas atsaukties uz šo izsaukumu, viņš ieradīsies uz tavu planētu un pēc izmeklēšanas veikšanas publiski pavēstīs patiesu stāstījumu par jau miruša cilvēka dzīvi.
Kādā liktenīgā dienā galvenais varonis saņem izsaukumu no mazas un attālas kolonijas, momentāli to pieņemdams, jo jau ilgu laiku bija gaidījis izsaukumu no šīs kolonijas. Ceļš līdz kolonijai prasīs vairāk kā 20 gadus un to apdzīvo visai maz cilvēku, taču tā nav parasta kolonija. Tā atrodas uz planētas, kur cilvēce otro reizi savā mūžā sastapa saprātīgas radības. Tieši šīs radības iesauktās par “cūciņām” visvairāk ieinteresēja mūsu galveno varoni, cerībā, ka viņš spēs uz šīs planētas izpirkt savus pagātnes grēkus.

Man šī grāmata patika un varu ar vieglu sirdi to ieteikt izlasīt arī citiem. Jāuzsver, ka tā nav pirmā svaiguma, bet to pavisam nejūt, kā arī tā nav orientēta uz spraugām cīņām, vai ko līdzīgu. Grāmata pēc sava rakstura ir visai psiholoģiska un lielākā uzmanība tiek vērsta pret to kas notiek cilvēku un necilvēku galvās.

2 Likes