Kubo and the Two Strings - reta žanra pārstāvis


GADS: 2016, 19 augusts
STUDIJA: LAIKA
ŽANRS: piedzīvojumi
OFFICIĀLIE RESURSI: http://www.kubothemovie.com/?redirect=off

Kamēr visi šausminās un ūjinās par Helovīna nakti, kura atlīdusi maģiskās komercijas dēļ un cita pamata viņu svinēšanai neredzu, tikmēr kinoteātros ir parādījies, kas pa visam reti sastopams mūsu laikā.

“Kubo and the Two Strings” jeb “Kubo un divas stīgas” ir reta animācijas žanra pārstāvis - leļļu animācija. Kas?! Ko? Tāda izrādās ar eksistē? Vai tad visas multfilmas nezīmē uz datora…? Tā taču ir lētāk un ātrāk. Bet vai labāk - uzdošu es jautājumu. Praktiski tas ir izmiris žanrs divu iemeslu dēļ - sarežģīts filmēšanas process jeb ja skatāmies, ka filma parasti satur 24 kadrus sekundē, tad šādai animācija tiek veidoti atsevišķi 24 kadri kurus vēlāk salīmē vienā sekundē un tā visas stundu trīsdesmit. Pietam prasa ļoti lielu precizitāti ir katrā kustībā. Viena nepareiza un strauja kustība - viss iepriekšējais darbs var tikt sabojāts. Protams tas viss arī sadārdzina procesu - kas kalpo par otru iemeslu. Taču “Kubo” ir atradis zelta ceļu gluži kā citi studijas “Laika” darbi: Coraline pati zināmākā- vizuāli satriecoši un aizraujoša ar vienkāršu, taču nemazāk pamācošu stāstu.

“Kubo un divas stīgas” stāsta par zēnu vārdā Kubo (vot tas tik ir pārsteigums!), kuram ir viena acs un spēlējot semisenu, japāņu ģitāra tikai ar trijām stīgām, ķipa balalaika, atdzīvojas origami figūriņas ar kuru palīdzību viņš stāsta dažādas leģendas, noplenot dažas monētas, nenojaušot, ka tām ir samērā patiess pamats.

Pirmāmkārtām - ir zināmas āzijas filmas par dažādām lēģendām un viņu varoņiem, un nostāstiem, piemēram “The Sorcerer and the White Snake”? Ja jā tad šī animācijas… tas ir filma… šis garadarbs ir domāts Jums. Tālāk mazāk zinošajiem. Atmosfēra, stilistika, personāži, notikumi un itin viss pārējais ir pamatīgi atsities āzijas “leģendu un mītu filmās”. Tomēr viņš nav pārsātināts ar tipiskām klišejām un neraisa “loģikas un kauna” momentus. Stāsts, lai arī šķliet vienkārš, tomēr pieaugušākiem cilvēkiem daudzi momenti šķitīs tuvāki un spēcīgāki. Morāles runām var saskatīt lielāku efektu, ja pats esi piedzīvojis ko līdzīgu.

Filma ir izveidota tā, lai tā spētu apmierināt lielāku masu, līdz ar to šeit neiztikt bez pāris sižeta caurumiem, no kuriem daži spēcīgi manās. Tā arī pielietoti dažādi triki - scēnas aptumšošanās vai apcirpšana. Autorus var saprast, leļļu animācija uzliek savus ierobežojumus “ekšenam”. Taču šādas scēnas rada tieši pretēju efektu - liek skatītājam saglabāt tā mirkļa augstākās emocijas un nepalaist tās prom, tādējādi izjūtot pilnībā notikumu un varoņus. Mazākajiem tas nerada psihes traucējumus, savukārt pieaugušākie - saprot visa būtību un vien var iedomāties to ļaunāko vai labāko.

Vizuāli filma aizrauj, pat mirkļiem neticās, ka tavā acu priekšā kustās lelle un viss apkārt ir dekorācija. Protams, noteikti, šur un tur ir savi specifekti kā zaļais fons, bet tāmdēļ, lai apvienotu vienu scēnu ar otru un bagātinātu šīs scēnas. Un pat ja ir, tad vispār vizuāli nevar atšķirt, gluži kā “LEGO MOVIE”, kas bija pilnībā un abolūti uz datora veidots. Savukārt “Kubo” ir pierādījumi godīgam darbam.

Neraugoties uz nopietnību, kas šeit pārsvarā mājo, filma pārsvarā norit vieglā gaisotnē. Humors šeit ir vairāk vizuāls nekā dialogos. Vienīgais joku tēls ir “Vabole Samurajs”, kurš tā teikt rada ne to ka atslodzi, bet gan nobalansē visu atmosfēru un varoņu konfliktus, tos atrisinot. Dialogu šeit nav daudz, tācu katrs teikums ir apdomāts un tāpat vien netiek izteikts. Pa vidu var izbaudīt neticamas animācijas un dizaina meisterību, apbrīnojot ik katru katru.

Taču vairumā - tā vienalga paliek multene un savdabīgu stilu. Pieaugušie aizbildināsies, ka tā ir leļļu animācija, tādējādi nebaidīsies, ka citi nodomās ne to. Bērniem - multene ar interesantu vizuālo daļu. Taču atkal - tā trāpa abās frontes pusēs un apmierina abus. Vismaz bērni kas bija zālē, gan smējās, gan jautāja vēcākiem par to vai citu scēnu. Kas parāda viņu aizrautību pret visu notiekošo. Man personīgi - vienā no pēdējām scēnām pat asaras sariesās. Ja esat āzijas kultūras piekritējs - droši ejat, filma no āzijas ir pārmantojusi tikai to labāko. Patīk animācija un pie tam leļļu animācija - skriešus, teicama un dinamiska animācija tandēmā ar pateicīgu sižetu. Pārējiem - nebūsiet vīlušies redzētajā un būsies pārsteigti, ka animācija ir tikai veids kā pasniegt kādu stāstu.

4 Likes

Noskatijos iepriekšējā pirmdienā ForumCinemā. Biju sajūsmā par katru kadru. Kopīga ideja un sižets bija visai bonāls un sauss, bet animācija un izpildijums ir augstākā līmenī.