Jauna datoru era. IT pīragi

Pavisam nesen mēs kliedzām, ka telefoni pilnībā aizvietos datorus, jo tajos var darīt pilnībā visu. Gan laiciņš ir pagajis, bet bijam teikuši, ka PC ēra ir beigusies un tagad katram būs portatīvais. Nu, šie jautājumi ir visai skaidri un sen visi saprot, ka neviens neaizvieto vacos PC vai portatīvos. Drīzāk, cienošais sevi civilās pasaules pārstavis cenšās apvienojot visas ierīces, atvieglot sev dzīvi. Tādā veidā sākt prezentāciju pie PC, iemest mākonī un steigā pirms pašas prezentacijas pabeigt to telefonā. Bet nu pienāk laiks, kad rodas daudz tehnoloģiskas idejas, kurām, katrs cilvēks grib redzēt savādaku realizāciju vai vispār grib izdomāt kaut ko, kas vēl nav bijis. Tam ir vajadzīgs hardware, kuru izstrādāt atsevišķiem uzdevumiem ir visai dārgi un ne katrs moderns IT specialists grib vai prot to darīt. Šodien es pastāstīšu par modernu tendenci vienplates datoriem. Uzsaukšu tos plusus un trūkumus un nosaukšu skaļākos pārstavjus.

Dators pats par sevi ir visai universāla konstrukcija. Tajā ir procesors, atmiņas bloks un ievada/izdava interfeiss. IT jomā pieņemts, ka ne vienmēr datoram ir vajadzīgs monitors vai jebkāda ievad/izvad aparatūra (pele/ klaviatūra).

Balstoties uz šiem principiem britu labdarības organizācija, 2012. gadā parādīja pasaulei Raspbery Pi vienplates datorus. Datorā, kas ietilpst kabatā ir viss nepieciešamais standarta ofisa darbiniekam. Operetaj sistēma, kas bāzēts uz Linux Debian (uz kura eksistē viarāk populārs Ubuntu), izeja internetā. Porti klaviatūrai, pelei, monitoram un, protams, skaņai. Tam nav visātrākais procesors un, atklāti sakot, grafiskā sastāvdaļa ir vajākais, ko vien varat darīt ar šo datoru, bet neskatoties uz šo ir izveidotas vairākas operētajsistēmas, kas adoptē šo mazulīti priekš retro spēļu konsoļu emulēšanas. Protams, tas nav svarīgakais, kā var lietot šo mazuli. Vienplates datori nav domāti priekš ikdienas lietošanas, tie domati lai radīt. RaspberryPi pēc defaulta atbalsta Python un ir sarakstītas attiecīgas bibliotēkas, kas atvieglo dato izvadīšanu/ ievadīšanu. Attiecīgi uz viņa var būvēt projektus, kā gudra māja, smart TV un visādas fīčas, kuras nepieciešamas, lai risināt balto cilveku problēmas.
Bija doma pieminēt OrangePi, bet būši īss - ķīniešu klons. Nav labaks, nav sliktāks. Ķīniešu klons.


Arduino.
Laikam viens no interesantākiem pārstavjiem. Tas nav gluži dators pieņemtajā saprašanā. Pa lielam tas ir projekts, kas ietilpst sevī vairākus variantus, atkarība no vajadzībām. Viens no populārākiem ir Arduino UNO. Tā ir programmēšanas plate ar ievadu/izvadu piniem, no kuriem var mierīgi veidot portus. Pie tam divi pini, noklusēti, piespiedu kārtā kalpos, kā TX un RX porti, no kuriem var realizēt USB savienojumu. Procesors? Nu, te ir ATmel ATmega328. Tas ir mikroprocesors (biežāk minēts, kā mikrokontrolieris), kura tehniskās specifikācijas ir 32Kilo Baiti flešatmiņas datu un programmas uzglabāšanai. 1KiloBaits EEPROM operatīvās atmiņas. Kā arī 28 kājiņas (PIN) binārā signāla saņemšanai/ izvadei. Protams, par operatīvām sistēmām šādā līmenī runa neiet. Nesanāks iebāzt pat slaveno КалибриOS, kuram vajag ~900Kb. Šīs datoriņš domāts, lai ar ArduinoIDE sagatavot procesoram instrukcijas un uzprogrammēt primitīvas ikdienas darbus. Plaši tiek pielietots tādās ierīcēs, kā Gudrie ledusskapji, Gudrie putekļusūcēji, gudrās fermas, Gudrās durvis. Galvenā īpašība ir tāda, ka nepieciešams tikai vienu reizi nopirkt pašu plati, bet procesorus var nopirkt atsevišķi. Protams, jāpiemin, ka šādā cenas segmentā jūs saņemsiet ļoti ērtu un ātru veidu, ka realizēt elektronikas projektu.


Intel NUC
Tehniski, tas ir RaspberryPi klons. Vienīgais jāskatās uz saturu un tehikso pusi. Tas ir Intel produkts, tātad jāsaprot, ka tajā iet iekšā Intel procesors 95442, kas ir i3-7100U procesora identifikators. Diemžēl, mans eksemplārs vēl nav sataustāms, bet varu pastāstīt pieredzi, no citiem lietotājiem. Tas, principā, var pilnībā aizvietot ofisa datoru. Šādu datoru var dot cilvēkam bēz īpašām pretenzijām pret datoru, kas sagaida no tā tikai brauzeri un ofisa pakotnes. Intel NUC, protams, var pavilkt visai vajas spēles, kurām ir nedetalizēta grafika, bet šīs dators nav domāts tam. Šīs dators domāts pirmokārts, kā Windows mašīna, kura pildīs monotonas darbības vai aizvietos vecus klučus ofisā. Atšķirība no RaspberyPi te ir visai spēcīga iebūvēta videokarte, kas ļauj noslogot procesoru īpašā veidā, piemēram izveidot informācijas tablo uz 4k televīzora.

Vienplates datoru plusi:

  • cena
  • kompakts
  • no iepakojuma tiek saņemts gatavs produkts
  • ir plaša pielietojuma sfēra

Mīnusi:

  • Jauda
  • Izmēra dēļ var būt pārāk maz veidu, kā komunicēt ar interfeisu, piemēram, RaspberryPi nevar pieslēgt videokarti.
  • Nepieciešamas zināšanas IT jomā, lai realizēt savus projektus

Liekat :heart: ja vēlaties vairāk topic par IT pasauli.

1 Like

Domā kas tāds spēj aizvietot lielos datoru klučus? Vai tad, kas tāds nepārkarsīs? Bet doma interesanta, ja vajag datoru tik vien, kā ofisam

Tie jau tiek aizvietoti. Ņem vērā, ka šīs ļoti kompaktās ierīces netēmē aizvietot tavu spēļu datoru.

Kompaktie spēļu datori eksistē, taču tie ir mazliet lielāki par šīm ierīcēm un domāju to var uzskatīt par citu tirgus segmentu.

Atkarīgs no tā kā uzprojektēta ierīce. Daļa no tām nav paredzētas ilglaicīgai procesora lietošanai pilnā veiktspējā.

Šauri uz to skaties. Tavā viedajā veļasmašīnā neviens neliks iekšā lielizmēra datoru.

1 Like

Beidzot vismaz kāds uzslavē manu datoru :smiley:

Kāds neuzmanīgi lasa.

Principā, šie datoriņi ir ļoti labi, ja vēlies savā mājā uzstaisīt “smart TV” principu, tad viņi spēj izpalīdzēt… INTEL brīnums noteikti…

Tie procesori, kas tiek lietoti, neuzskarts līdz tik lielai temperatūrai, tie visnotaļ spēj tikt labi galā paša spēkiem, ja nu galīgi neiet, var “piemetināt” parastu mazo ventilatoru uz izpūšanu.

Kaut kad pagaišgad pasūtiju vienu RASPBERRY PI 2 MODEL B ( pēc paris nedēļām protams iznāca jauns xD)
tgd vnk stāv un nelietoju, doma bija vienkārša uzzinstalēt windows 10( ir pieejams) un lietot ja kompis nobūk, protams priekš vienkāršām lietām.

pāris reizes uzzinstalēju OSMC(open sourc media centr) un kodi. bet pēc kāda laika nelietoju, jo likās ka kodi aprij visu netu. bet tā ļoti laba lietiņa.

1 Like

Windows 10 IoT uz pīrāgi ir risinājums, bet es rezervei turētu vnk kādu 100EUR vecu kompīti.

1 Like

nu jaa tas ir labaaks risinājums, tajā laikā īsti nebija un gribējās ar pamēģināt.

Es pamēģināju Pi palietot, kā reāli PC, bet nu apstājos pie tā, ka YT max izšķirtspēja ir 360p, lai palaist video bez lagiem. Spēlītes itkā nav man tik prasīgas, bet nu tomēr šī spēlīte ir kkas, kam obligāti jābūt uz mana PC, rpi netika ar to galā. So, yeh, viņai ir pilnībā cits pielietojums.

Šobrīd stāv, kā serveris, bet ir sava veida problēmas manāmas ar WiFi - atrisināju, piespēdzot pa taisno.
Savu laiciņu stāvēja, kā retropi un emulēja spēlītes uz GBA.

1 Like